11.06.2026 r. po raz siedemnasty do Sokółki przyjechały dzieci i młodzież z podlaskich szkół specjalnych, integracyjnych, ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej i stowarzyszeń aby zaprezentować swoje talenty artystyczne, muzyczne, wokalne, taneczne, aktorskie w czasie imprezy pod nazwą „Wielkie Święto Małego Człowieka” – Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci
i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia. Zaproszone placówki w czasie imprezy prezentowały również swoje stoiska z rękodziełem. Ta barwna, kolorowa i radosna impreza promująca różnorodną twórczość niepełnosprawnych dzieci to jedna z wieloletnich tradycji naszego Ośrodka. „Wielkie Święto Małego Człowieka” to szczególne wydarzenie promujące talenty i umiejętności osób niepełnosprawnych, mające jednocześnie integrować wszystkich uczestników, wzmacniać ich wiarę we własne możliwości oraz pobudzać do osobistego rozwoju.
W tym roku impreza „Wielkie Święto Małego Człowieka”z racji niekorzystnej pogody odbyła się na hali sportowej przy ul. Mickiewicza. Organizatorem przeglądu był : Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im J. Korczaka w Sokółce oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Honorowym Patronatem imprezę objął: Starosta Sokólski – Pan Piotr Rećko oraz Podlaski Kurator Oświaty- Pani Agnieszka Krokos- Janczyło. Głównym sponsorem dzisiejszej imprezy był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego środki przekazał Stowarzyszeniu „Pod Skrzydłami” - Starosta Sokólski poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, w ramach projektu pn. „Wielkie Święto Małego Człowieka” Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami „ w Sokółce.
Kolejnymi darczyńcami byli:
- Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” w Sokółce
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. J. Korczaka w Sokółce
Ponadto przy organizacji imprezy pomocy udzielili:
- Powiatowy Dom Kultury w Sokółce
- Starostwo Powiatowe w Sokółce
Tegoroczną imprezę swoją obecnością zaszczycili:
- Wicemarszałek Województwa Podlaskiego-Wiesława Burnos
- Dyrektor Podlaskiego Oddziału PFRON- Edyta Kondzior, Edyta Kierznowska
- Dyrektor PCPR w Sokółce-Alicja Rysiejko, Angelina Aluszyk
- Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku-Bożena Tomaszewska
- członek Zarządu Powiatu Sokólskiego-Jerzy Białomyzy
- Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku-Anna Karina Smaka
- Prezes Rejonowego Oddziału PCK w Sokółce-Lila Micun
- Komendant Oddziału Straży Granicznej w Kuźnicy Białostockiej Cezary Wasilewski
- Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Sokółce-Natalia Sosnowska
- media lokalne: Sokolka TV i iSokolka.eu, Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Sokółce
Wszystkich zebranych uczestników, przybyłych gości i publiczność gorąco powitały: Dyrektor SOSW w Sokółce p. Elżbieta Szomko oraz p. Wicedyrektor i Prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” p. Beata Tur. Organizatorki podziękowały instytucjom za ich wsparcie finansowe i zaangażowanie dzięki, którym możliwe było przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia i życzyły wszystkim uczestnikom dobrej zabawy oraz udanych prezentacji na scenie. Podczas dzisiejszego wydarzenia Prezes Stowarzyszenia ,, Pod Skrzydłami'' poinformowała, że uchwałą Walnego Zebrania zostały nadane tytuły Honorowego Członka Stowarzyszenia ,, Pod Skrzydłami'' za szczególne zasługi na rzecz organizacji: p. Wiesławie Burnos Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, p. Piotrowi Rećko Staroście Sokólskiemu, p. Bożenie Tomaszewskiej Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, p. Barbarze Sawickiej Prezes Polskiego Związku Niewidomych Koła Terenowego w Sokółce. Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali wspólnie zaproszeni honorowi goście. W tym roku przegląd poprowadziła nauczycielka z SOSW w Sokółce pani Katarzyna Dylewska. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie od wspólnego odśpiewania hymnu przeglądu „Bo co może mały człowiek” z pomocą p. K. Dylewskiej, a po tym wreszcie nastąpił długo wyczekiwany moment prezentacji umiejętności artystycznych: aktorskich, tanecznych i wokalnych uczniów i podopiecznych 14 podlaskich placówek :
- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce
- Przedszkole nr 5 z Oddziałami Specjalnymi w Sokółce
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. W. Kikolskiego w Białymstoku
- Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce
- Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Sokółce
- Zespół Szkół Specjalnych nr 16 w Białymstoku
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Suwałkach
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Św. Jana Pawła w Długoborzu
- Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Perkach Karmie
- Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Białymstoku
- Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa ,, Bajka'' w Suwałkach
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie
Było barwnie, radośnie i beztrosko! Soliści, duety,większe grupy śpiewały, tańczyły a także prezentowały małe formy artystyczne i teatralne realizując tym samym swoje uzdolnienia oraz pasje. To naprawdę warto było zobaczyć! W podziękowaniu za wspaniałe prezentacje artystyczne i trud włożony w ich przygotowanie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci małego sprzętu agd, słodyczy, dyplomu oraz pamiątkowej statuetki.
Program tegorocznego przeglądu obfitował w wiele niecodziennych atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez organizatorów imprezy, z których mogli skorzystać młodzi artyści i zaproszeni goście. Chętni mogli spróbować pysznych potraw przygotowanych przez pracowników kuchni z SOSW. Zabawę uczestnikom osłodziły pyszna wata cukrowa, popcorn, lody i ciasta. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy i brokatowych tatuaży. Na najmłodszych uczestników festiwalu czekały zabawy na stoisku sensorycznym. Na zakończenie imprezy odbyła się integracyjna dyskoteka dla wszystkich uczestników. Podczas wspólnych zabaw pomoc i wsparcie wszystkim potrzebującym nieśli nasi wspaniali i niezawodni wolontariusze z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.
Tegoroczny Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia to wyjątkowy czas, który upłynął w przyjaznej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i świetnej zabawy. Osiągnięciem „Wielkiego Święta Małego Człowieka” jest przełamywanie stereotypów na temat niepełnosprawności, udowodnienie, że nie jest ona barierą uniemożliwiającą rozwijanie pasji i realizacji artystycznych. Uczestnicy imprezy przy wspaniałej zabawie mieli możliwość zaprezentowania swoich uzdolnień przed szeroką publicznością. Odnieśli sukces i satysfakcję z występu na scenie, zintegrowali się z rówieśnikami z innych placówek oraz ze środowiskiem osób pełnosprawnych.. Publiczność i zgromadzeni goście poprzez bezpośredni kontakt zwiększyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także ich niezwykłych możliwości artystycznych. Instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych miały okazję promować swoją działalność.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i prawidłowego przebiegu przeglądu w szczególności dziękujemy tym instytucjom, które wsparły nas organizacyjnie i finansowo, to dzięki nim mogliśmy bawić się tak wspaniale .
Mamy nadzieję, że uczestnicy przeglądu będą kontynuować aktywność twórczą i zobaczymy się ponownie za rok na kolejnym, równie wspaniałym przeglądzie!
Opracowały: Beata Boguszewska, Małgorzata Hołownia-Iwanow