Aktualności

          • Kosmiczny skok technologiczny! Mamy nowoczesną pracownię AI z KPO!

            25.06.2026

            Kosmiczny skok technologiczny! Mamy nowoczesną pracownię AI z KPO!

            Świat idzie do przodu, a nasza szkoła razem z nim! Z ogromną dumą ogłaszamy, że Szkoła Przysposabiająca do Pracy (PDP) w naszym Ośrodku oficjalnie dołączyła do technologicznej elity. Dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) zyskaliśmy sprzęt najwyższej generacji o wartości prawie 160 000 zł!

            To nie są zwykłe komputery – to kompletny ekosystem stworzony do tego, by uczyć, wspierać i przełamywać bariery

            Nasza nowa baza technologiczna to profesjonalny zestaw, w skład którego wchodzą:

            • Inteligentny serwer centralny – potężne „serce” systemu, które błyskawicznie przetwarza zaawansowane operacje i wspiera działanie aplikacji AI

            • Nowoczesne laptopy – 15 stanowisk dla uczniów oraz 1 dedykowany dla nauczyciela, gwarantujące płynną i komfortową pracę

            • Wielofunkcyjny monitor interaktywny – wielki ekran dotykowy, który zamienia każdą lekcję w angażującą przygodę

            • Dedykowane oprogramowanie edukacyjne – intuicyjne programy i aplikacje wspierające rozwój kompetencji cyfrowych

            • Urządzenie sieciowe AP z WIFI

            • Stojak do monitora interaktywnego

            • Statyw

            • Monitor interaktywny

            • Kamera HD USB wraz z mikrofonem

            • Zasilanie gwarantowane UPS dla jednostki centralnej

            Przed nami praktyczna nauka z wykorzystaniem prostych i intuicyjnych narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak Canva AI (tworzenie grafik i piktogramów) Asystent Google / Siri (sterowanie głosem zwiększające samodzielność) ChatGPT / Google Gemini (ćwiczenie dialogów społecznych) [oraz Creatability od Google (tworzenie muzyki i ruchu bez barier – idealne do rewalidacji) Suno AI do tworzenia muzyki. Pracownia AI to dla uczniów: Trening umiejętności życiowych i zawodowych, nowoczesna rewalidacja (koncentracja, pamięć, komunikacja AAC) oraz przełamywanie barier dzięki sterowaniu gestami i głosem. Dla Kadry: Terapia szyta na miarę poprzez błyskawiczne dopasowanie zadań, sensoryczne i angażujące lekcje na monitorze interaktywnym oraz cyfrowe wsparcie w tworzeniu kart pracy.

            Już niedługo ruszamy z konfiguracją sprzętu, a wyjątkowe zajęcia startują już po wakacjach! Zapraszamy do śledzenia naszych fotorelacji!

            Słowa uznania i wielkie podziękowania! Ta nowoczesna pracownia to zasługa profesjonalizmu i wspaniale przygotowanego wniosku przez naszą Panią Dyrektor Elżbietę Szomko. Dziękujemy za determinację w pozyskiwaniu funduszy oraz wprowadzanie naszej szkoły w cyfrową przyszłość! Ogromne podziękowania kierujemy również do pracowników Starostwa Powiatowego w Sokółce na czele z Panem Starostą Piotrem Rećko. Dziękujemy za zielone światło dla projektu, sprawne formalności i udowodnienie, że nowoczesna rewalidacja uczniów Szkoły PDP jest dla Powiatu priorytetem! Wspólnie tworzymy szkołę na miarę XXI wieku!

            #PracowniaAI #KPO #SztucznaInteligencja #SzkolaPDP #Rewalidacja #Sokolka #PowiatSokolski #NowoczesnaSzkola #KrajowyPlanOdbudowy            Społeczność SOSW w Sokółce

          • Relacja z wycieczki do Parku Rozrywki FastPark w Białymstoku mstoku

            24.06.2026

            W dniu 22.06.2026 wychowankowie internatu SOSW w Sokółce wybrali się na wyjątkową wycieczkę integracyjną do Parku Rozrywki FastPark w Białymstoku. Głównym celem wycieczki było propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, integracja wychowanków oraz wspaniała zabawa. Po krótkim instruktażu bezpieczeństwa uczestnicy ruszyli do korzystania z licznych atrakcji. Dużo emocji dostarczyła wychowankom strefa rekreacyjna. Dzieci bawiły się na ogromnych dmuchanych zjeżdżalniach, trampolinach, labiryntach. Największą popularnością cieszyła się strefa wodnej rekreacji. Uczestnicy bawili się w wodzie korzystając ze znajdujących się tam dmuchanych atrakcji. Równie dużo emocji dostarczyła strefa parku linowego. Wychowankowie pokonywali wiszące mostki i ruchome kładki sprawdzając swoją zwinność i odwagę. Tor przeszkód również nie sprawił uczestnikom zbytniej trudności, dzieci z uśmiechem pokonywały kolejne przeszkody. Po intensywnym wysiłku na wszystkich czekało wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Siedząc w kręgu dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami. Wycieczka okazała się wspaniałą odskocznią od szkolnych ławek. Uczestnicy wrócili zmęczeni ale niezwykle szczęśliwi i pełni wrażeń. Czas spędzony w FastParku pozwolił im nie tylko rozwinąć sprawność fizyczną ale przede wszystkim zacieśnić więzi koleżeńskie.

            Beata Boguszewska, Małgorzata Hołownia -Iwanow

          • Wycieczka edukacyjno-zawodoznawcza

            22.06.2026

            Uczniowie klas 4, 5, 6, 7 i 8 szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyni pani Urszuli Drewniak oraz pani Katarzyny Zalewskiej i pani Lili Zajkowskiej w dniu 18 czerwca 2026 r. realizowali wycieczkę o charakterze edukacyjno-zawodoznawczym.

            Realizacja założeń z zakresu doradztwa zawodowego, przybliżenie uczniom specyfiki pracy w różnych branżach, rozbudzanie zainteresowań naukowo-technicznych oraz rozwijanie kompetencji społecznych i samodzielności życiowej.

            Pierwszym punktem programu była wizyta na nowoczesnym obiekcie sportowo-widowiskowym, Stadionie Miejskim w Białymstoku. Uczniowie mieli okazję poznać kulisy funkcjonowania tak ogromnego kompleksu, wykraczające poza sam aspekt sportowy.

            Młodzież zapoznała się ze strukturą organizacyjną obiektu oraz różnorodnością zatrudnionych tam profesjonalistów. Dowiedzieli się, kim jest i czym zajmuje się menedżer sportu, logistyk, specjalista ds. marketingu, pracownicy ochrony, obsługi technicznej oraz greenkeeper (ogrodnik dbający o specjalistyczną murawę).

            Uczniom ukazano rolę nowoczesnych technologii i logistyki w zarządzaniu masowymi imprezami i infrastrukturą sportową. Podkreślono również kluczowe znaczenie kompetencji miękkich w tej branży, takich jak odpowiedzialność, praca w zespole oraz odporność na stres i działanie pod presją czasu.

            Następnie uczniowie udali się do Epi-Centrum Nauki, gdzie wzięli udział w warsztatach i samodzielnym eksperymentowaniu na interaktywnych stanowiskach.

            Wizyta służyła prezentacji zawodów przyszłości związanych z sektorem R&D (badania i rozwój), nowych technologii, automatyzacji, robotyki oraz programowania. Poprzez doświadczenia przełamywano bariery w postrzeganiu nauk ścisłych jako trudnych, ukazano ich realne zastosowanie w codziennej pracy inżynierów i naukowców.

            Pobyt w Epi-Centrum stymulował kreatywność, krytyczne myślenie oraz umiejętność samodzielnego wyciągania wniosków. Kształtował również umiejętność skutecznej pracy zespołowej podczas wspólnego rozwiązywania problemów naukowych.

            Kolejnym etapem była wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB zlokalizowanym w Pałacu Branickich, która przeniosła uczniów w świat dawnej nauki.

            Uczniowie zapoznali się z ewolucją zawodów medycznych i farmaceutycznych na przestrzeni wieków oraz historią szkolnictwa wyższego w naszym regionie. Przewodnik przybliżył młodzieży specyfikę pracy w dzisiejszym sektorze ochrony zdrowia (lekarz, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny, laborant) oraz omówił wymagania edukacyjne niezbędne do wykonywania tych profesji.

            Integralną częścią wizyty były mini-warsztaty edukacyjne w przestrzeni muzeum. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z odlewania z gipsu miniatury Pałacu Branickich. Każdy uczestnik mógł własnoręcznie przygotować formę i wykonać odlew, co stanowiło doskonałe ćwiczenie manualne i techniczne.

            Połączenie zwiedzania z warsztatami miało na celu kształtowanie szacunku do dziedzictwa naukowego, rozbudzanie zainteresowań naukami biologicznymi i chemicznymi oraz rozwijanie sprawności psychomotorycznej i cierpliwości, tak ważnej w pracy laboranta.

            Ostatni punkt programu łączył w sobie przerwę na posiłek z intensywnym treningiem umiejętności społeczno-zawodowych.

            Uczniowie przeszli praktyczną naukę konsumencką – samodzielnie korzystali z kiosków samoobsługowych, składali zamówienia, kontrolowali własny budżet, czekali na swoją kolej i finalizowali transakcje płatnicze. Młodzież poznała realia pracy w gastronomii sieciowej, w tym rygorystyczne standardy obsługi klienta oraz zasady higieny (system HACCP). Uczniowie poznali kryteria rekrutacyjne, oczekiwania pracodawcy, warunki zatrudnienia (w tym możliwości podejmowania pracy przez osoby młodociane) oraz przejrzystą strukturę awansu zawodowego w strukturach firmy.

            Wycieczka do Białegostoku okazała się niezwykle cennym doświadczeniem o charakterze integracyjnym i doradczo-zawodowym. Integracja uczniów z klas 4–8 pozwoliła na wymianę doświadczeń i wzajemną pomoc. Cele wyjazdu zostały w pełni osiągnięte: uczniowie poszerzyli wiedzę o rynku pracy, poznali wymagania stawiane w nowoczesnych zawodach (od nowoczesnej logistyki po rzemiosło laboratoryjne), a także udoskonalili kluczowe umiejętności społeczne i ekonomiczne, które ułatwią im w przyszłości start w dorosłe życie zawodowe.

          • Wycieczka do Warszawy

            22.06.2026

            W dniu 17 czerwca 2026 roku uczniowie klas 1–2 Br oraz 6–8 Spu wraz z wychowawczyniami, panią Lilą Zajkowską i panią Ewą Wińską, uczestniczyli w wycieczce do Warszawskiego ZOO. Celem wyjazdu było poszerzenie wiedzy przyrodniczej, poznanie różnorodnych gatunków zwierząt oraz aktywne spędzenie czasu poza szkołą.

            Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele egzotycznych i rodzimych gatunków zwierząt. Dodatkową atrakcją był seans 3D pt. „Wielka migracja zwierząt”, który w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom zjawiska zachodzące w świecie przyrody. Wycieczka była nie tylko wartościową lekcją przyrody, ale także doskonałą okazją do integracji uczniów.

            W drodze powrotnej odwiedziliśmy oczywiście McDonalda co stanowiło dodatkową atrakcję. Wszyscy uczestnicy wrócili z wyjazdu zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.Podczas wycieczki wsparły nas dwie mamy naszych uczniów oraz pani Gosia. Dziękujemy!

          • Wycieczka edukacyjno-terapeutyczna do Warszawy

            22.06.2026

            Uczniowie klas 123 i 123 A PDP, pod opieką pani Doroty Kozaczyńskiej i pani Katarzyny Zalewskiej, w dniu 16 czerwca odwiedzili stolicę Polski.

            Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie historycznego centrum stolicy. Trasa obejmowała Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Rynek Starego Miasta, oglądanie bryły Zamku Królewskiego oraz pomniki rozmieszczone wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Ważnym punktem programu była również obserwacja zmiany warty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

            Niezwykłą, nowoczesną atrakcją podczas spaceru było spotkanie przed Pałacem Prezydenckim interaktywnego robota Adama. Robot wchodził w bezpośrednią interakcję z młodzieżą – machał do uczniów, przesyłał im całuski oraz chętnie „pozował” do wspólnych zdjęć, co wywołało mnóstwo radości i entuzjazmu.

            Uczniowie ćwiczyli umiejętność przemieszczania się zwartą grupą w tłumie turystów oraz reagowania na sygnały i polecenia nauczycieli. Uczyli się bezpiecznego przechodzenia przez ruchliwe ulice dużego miasta. Pobyt w tym miejscu stanowił także trening radzenia sobie z nadmiarem bodźców oraz pozwolił na wielozmysłowy kontakt z kulturą i architekturą.

            Kolejnym punktem programu była wizyta w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Uczniowie mieli okazję doświadczyć różnorodności świata przyrody poprzez bezpośrednią obserwację ruchu, barw i zachowań egzotycznych zwierząt. Wyjątkową atrakcją była wizyta w nowoczesnym, immersyjnym kinie VR, zlokalizowanym przy głównej alei tuż obok wybiegu żubrów. Dzięki ruchomym fotelom oraz otaczającemu obrazowi 3D, młodzież mogła poczuć się tak, jakby przebywała wśród dzikich zwierząt na wyciągnięcie ręki.

            Ostatnia część wycieczki została poświęcona praktycznemu rozwijaniu kompetencji społecznych i rynkowych w naturalnych sytuacjach życiowych.

            Uczniowie dokonywali samodzielnych (lub z minimalnym wsparciem opiekunów) zakupów pamiątek oraz lodów. Ćwiczyli posługiwanie się pieniędzmi lub kartą płatniczą oraz cierpliwe czekanie na swoją kolej.

            Podczas wspólnego posiłku w restauracji uczniowie trenowali kulturalne zachowanie się przy stoliku oraz dokonywanie samodzielnego wyboru dania z menu (na podstawie prostego tekstu lub ilustracji).

            Wyjazd do Warszawy w pełni zrealizował założone cele edukacyjne, terapeutyczne i integracyjne. Dla uczniów klas przysposabiających do pracy była to bezcenna lekcja usamodzielniania się oraz radzenia sobie w nowym, pełnym bodźców otoczeniu. Zdobyte doświadczenia wielozmysłowe oraz przeżyte wspólnie pozytywne emocje trwale wpłyną na budowanie więzi w grupie rówieśniczej i ułatwią młodzieży funkcjonowanie w przestrzeni publicznej.

          • Wystawa malarstwa

            22.06.2026

            Podczas wizyty w bibliotece uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Doroty Kozaczyńskiej, pani Katarzyny Zalewskiej i pani Małgorzaty Zaczyk mieli okazję obejrzeć ekspozycję malarstwa olejnego autorstwa pana Jana Łacińskiego, dawnego dyrektora SOSW w Sokółce. Prezentowane obrazy były inspirowane pięknem dzikiej natury, krajobrazami Mazur i Podlasia oraz wspomnieniami z młodości artysty. Młodzież podziwiała pełne światła i barw monumentalne pejzaże, błękitne noce oraz tajemnicze leśne zakątki. Prace zachwyciły uczniów klasycznym warsztatem, głębią faktury oraz mistrzowskim operowaniem światłocieniem.

            Uczniowie zapoznali się również z biografią twórcy, Stanisława Jana Łacińskiego. Dowiedzieli się, że poza malarstwem jest on także poetą, muzykiem, kolekcjonerem oraz pedagogiem i społecznikiem.

            Wizyta na wystawie „Z przyrodą na TY” była dla uczniów doskonałą lekcją wrażliwości artystycznej oraz promocji lokalnej twórczości. Ekspozycja pozwoliła młodzieży na chwilę refleksji, wyciszenia i zachwytu nad harmonią natury, skutecznie poruszając ich wyobraźnię.

          • Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”

            22.06.2026

            Uczniowie naszej szkoły: Iza Ż, Gabrysia M. i Kuba H. pod opieką p. Katarzyny Zalewskiej zdobyli wyróżnienia w XIV edycji Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej oraz bohaterach i ofiarach tych tragicznych wydarzeń. Głównym celem konkursu jest rozwijanie wiedzy historycznej uczniów, kształtowanie postaw patriotycznych oraz motywowanie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych.

            Konkurs od lat organizowany jest przez Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

            Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów!

          • Wyjazd do Białegostoku

            24.06.2026

            W dniu dzisiejszym odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie ugoszczeni. Wyjazd dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń. Wspólnie wybraliśmy się do Akcent ZOO, a także zwiedziliśmy piękny Pałac Branickich wraz z jego malowniczymi ogrodami. Dużo radości sprawiła nam również zabawa na nowoczesnym placu zabaw, gdzie nie zabrakło śmiechu i aktywności na świeżym powietrzu. Chwilę relaksu i odpoczynku zapewnił nam pobyt w tężni solnej, gdzie mogliśmy odetchnąć i nabrać sił do dalszego zwiedzania. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia udaliśmy się do McDonald's.

            Serdecznie dziękujemy gospodarzom za ciepłe przyjęcie, życzliwość, wspaniałą gościnę oraz pyszną kolację. Dzięki Wam ten wyjazd był nie tylko pełen atrakcji, ale również wyjątkowo miły i niezapomniany. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję do wspólnych spotka

          • Relacja z wizyty studyjnej w Kawiarni „Mleko uciekło” w Białymstoku

            22.06.2026

            W dniu 12 czerwca 2026 r. Uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wraz z p. Lilą Zajkowską i p. Katarzyną Zalewską wzięli udział w praktycznej lekcji doradztwa zawodowego. Głównym celem było zapoznanie młodzieży z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa społecznego na przykładzie wyjątkowego miejsca na mapie Białegostoku – Kawiarni „Mleko Uciekło”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „My dla Innych”. Udział w profesjonalnych warsztatach palenia kawy i poznanie specyfiki pracy baristy oraz rzemieślniczego procesu obróbki ziaren. Praktyczny trening umiejętności społecznych w przestrzeni publicznej oraz wspólne świętowanie ważnego momentu w życiu klasy.

            Wizyta rozpoczęła się od bardzo serdecznego przywitania naszej grupy przez pracowników Kawiarni. „Mleko Uciekło” to unikalne miejsce łączące działalność gastronomiczną z ważną misją społeczną – zatrudnianiem i aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami.

            Rozpoczęliśmy naszą wizytę od wyjątkowego uczczenia osiemnastych urodzin Bartka. Ta część spotkania miała charakter uroczysty i pełen emocji. Klasa przygotowała dla solenizanta wspaniałą niespodziankę. Wszyscy zgromadzeni uroczyście odśpiewali głośne „Sto lat” i złożyli Bartkowi najserdeczniejsze życzenia z okazji wejścia w dorosłość. Bartek i jego mama zaprosili wszystkich na przepyszny, świeżo przygotowany przez kawiarnię tort urodzinowy, który zachwycił wszystkich swoim smakiem.

            W następnej części spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje kawiarnia jako biznes społeczny. Rozmowy o misji Stowarzyszenia „My dla Innych” pozwoliły młodzieży zrozumieć, jak ogromną wartością na rynku pracy jest wzajemne wsparcie, równe szanse oraz pasja do wykonywanego zawodu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali o kulisach codziennej pracy zespołu oraz ścieżkach kariery w gastronomii.

            Niezwykle ekscytującym punktem programu były warsztaty w kawiarnianej mikro-palarni. Pod okiem doświadczonych fachowców uczniowie zobaczyli, jak zielone ziarna kawy przeobrażają się w aromatyczny, ciemny susz gotowy do zaparzenia. Poznaliśmy cały proces technologiczny, dowiedzieliśmy się, skąd pochodzi kawa i co decyduje o jej unikalnym smaku oraz aromacie. Zapach świeżo palonych ziaren unoszący się w powietrzu pozostanie w naszej pamięci na długo!

            Wizyta studyjna w kawiarni „Mleko uciekło” była doskonałym połączeniem teorii z praktyką. Uczniowie nie tylko zdobyli cenną wiedzę z zakresu doradztwa zawodowego i poznali rzemieślnicze tajniki pracy baristy/palacza kawy, ale również mieli okazję spędzić czas w przyjaznej, zintegrowanej atmosferze.

            Serdecznie dziękujemy całemu zespołowi kawiarni za gościnność, zaangażowanie i inspirujące spotkanie, a Bartkowi raz jeszcze życzymy wszystkiego, co najlepsze na nowej drodze dorosłego życia!

          • Włoskie smaki w polskich ławkach, czyli jak szkolenie Erasmus+ zmieniło naszą szkołę w pizzerię

            23.06.2026

            ​Kiedy myślimy o programie Erasmus+, przed oczami stają nam międzynarodowe wymiany, nauka języków obcych i poznawanie nowych kultur. Jednak prawdziwa magia Erasmusa polega na tym, co dzieje się po powrocie – gdy zdobyta wiedza i inspiracje zaczynają żyć w murach naszej własnej szkoły. Niedawno grupa naszych nauczycieli miała niezwykłą okazję uczestniczyć w szkoleniu we Włoszech. Cel? Poznać nie tylko tamtejszy system edukacji, ale też przenieść cząstkę włoskiej kultury i tradycji kulinarnej na nasz grunt. Efekt? Pachnące warsztaty z wypieku prawdziwej, neapolitańskiej pizzy!

            ​Dlaczego akurat pizza? Edukacja przez zmysły

            ​Może się wydawać, że pieczenie pizzy to po prostu smaczna zabawa. Dla nas, pedagogów, to jednak doskonałe narzędzie edukacyjne, czyli tzw. edutainment (edukacja przez rozrywkę). Wdrażając efekty włoskiego szkolenia, chcieliśmy pokazać uczniom, że nauka nie musi zamykać się w podręcznikach.

            Krok po kroku, czyli szkolna rewolucja kulinarna

            ​Wdrożenie projektu wymagało od nas, nauczycieli, odtworzenia warunków, jakie poznaliśmy w Italii. Kluczem do sukcesu nie były drogie sprzęty, ale włoska filozofia prostoty i szacunku do składników.

            Co dał nam ten projekt?

            ​Rezultaty wdrożenia przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Poza pełnymi brzuchami i uśmiechami na twarzach, zauważyliśmy coś znacznie ważniejszego: integrację. Przy wspólnym stole zatarły się bariery między uczniami z różnych klas, a praca w grupach wymusiła świetną komunikację i podział obowiązków.

            ​Dzięki programowi Erasmus+ nasi nauczyciele zyskali odwagę do przełamywania rutyny, a szkoła udowodniła, że potrafi czerpać z najlepszych europejskich praktyk. Włoska kultura gościnności i dzielenia się posiłkiem idealnie wpisała się w misję budowania przyjaznej, otwartej szkoły.

            ​To nie koniec naszej przygody z Erasmusem – włoskie zapachy na pewno jeszcze nieraz zagoszczą na naszych korytarzach. Buon appetito!

          • "Jak nie czytam, jak czytam"

            24.06.2026

            12 czerwca 2026 roku o godzinie 10.00 uczniowie i nauczyciele SOSW w Sokółce stali się integralną częścią społeczności ludzi czytających w Polsce. Jest to efekt włączenia się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej,, Jak nie czytam, jak czytam,,. Z jakim zaangażowaniem i pasją uczniowie ze szkoły podstawowej i przedszkola czytali książeczki w jednym miejscu i o jednym czasie czyli w szkolnej świetlicy, pokazują zdjęcia. Na taki widok serce się raduje.

          • Próbna ewakuacja

            24.06.2026

            W dniu 15 czerwca 2026r w SOSW w Sokółce przeprowadzono praktyczne ćwiczenia ewakuacyjne, mające na celu sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku szkoły.

            W ćwiczeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.Akcje wspierali funkcjonariusze Straży Pożarnej w Sokółce.

            Praktyczna ewakuacja pozwala uczniom i pracownikom utrwalić zasady bezpiecznego i szybkiego opuszczania szkoły, poznać wyznaczone drogi ewakuacyjne oraz nauczyć się zachowania spokoju i współpracy podczas alarmu.

            Ćwiczenia potwierdziły dobre przygotowanie placówki oraz właściwą reakcję uczniów, nauczycieli i personelu na sytuacje wymagającą ewakuacji

          • Dzień Patron Szkoły

            24.06.2026

            Dzisiejsze obchody Święta Patrona w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce. To jedne z najważniejszych i najbardziej wzruszających wydarzeń w kalendarzu placówki. Święto to jest nierozerwalnie związane z postacią wybitnego pedagoga, a jego obchody są każdorazowo okazją do integracji, refleksji oraz uhonorowania wartości wpajanych przez patrona. Wyjątkowego charakteru nadaje temu dniu uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpili nasi uczniowie. Z radością, jak co roku, wybraliśmy naszego Króla Maciusia I. Jutro ciąg dalszy zabawy. Zapraszamy do galerii zdjęć. Organizatorzy: Agnieszka Ambrożko, Beata Mozolewska, Iwona Gieniusz

          • Pierwsza Komunia Święta

            24.06.2026

            Pierwsza Komunia Święta naszych uczniów: Bianki, Kuby, Pawła i Szymona. W dniu tak ważnej dla Was i Waszych Rodzin uroczystości życzymy, aby Pan Jezus zawsze był obecny w Waszych sercach. Niech obdarza Was zdrowiem, radością i pokojem, a Słowo Boże niech będzie drogowskazem na każdy dzień.

          • „Wielkie Święto Małego Człowieka” - Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia 2026

            13.06.2026

            11.06.2026 r. po raz siedemnasty do Sokółki przyjechały dzieci i młodzież z podlaskich szkół specjalnych, integracyjnych, ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej i stowarzyszeń aby zaprezentować swoje talenty artystyczne, muzyczne, wokalne, taneczne, aktorskie w czasie imprezy pod nazwą „Wielkie Święto Małego Człowieka” – Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci
             i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia. Zaproszone placówki w czasie imprezy prezentowały również swoje stoiska z rękodziełem. Ta barwna, kolorowa i radosna impreza promująca różnorodną twórczość niepełnosprawnych dzieci to jedna z wieloletnich tradycji naszego Ośrodka. „Wielkie Święto Małego Człowieka” to szczególne wydarzenie promujące talenty i umiejętności osób niepełnosprawnych, mające jednocześnie integrować wszystkich uczestników, wzmacniać ich wiarę we własne możliwości oraz pobudzać do osobistego rozwoju.

            W tym roku impreza „Wielkie Święto Małego Człowieka”z racji niekorzystnej pogody odbyła się na hali sportowej przy ul. Mickiewicza. Organizatorem przeglądu był : Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im J. Korczaka w Sokółce oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Honorowym Patronatem imprezę objął: Starosta Sokólski – Pan Piotr Rećko oraz Podlaski Kurator Oświaty- Pani Agnieszka Krokos- Janczyło. Głównym sponsorem dzisiejszej imprezy był Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którego środki przekazał Stowarzyszeniu „Pod Skrzydłami” - Starosta Sokólski poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, w ramach projektu pn. „Wielkie Święto Małego Człowieka” Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami „ w Sokółce.

            Kolejnymi darczyńcami byli:

            - Stowarzyszenie  „Pod Skrzydłami” w Sokółce

            - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. J. Korczaka w Sokółce

            Ponadto przy organizacji imprezy pomocy udzielili:

            - Powiatowy Dom Kultury w Sokółce

            - Starostwo Powiatowe w Sokółce

             Tegoroczną imprezę swoją obecnością zaszczycili:

            - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego-Wiesława Burnos

            - Dyrektor Podlaskiego Oddziału PFRON- Edyta Kondzior, Edyta Kierznowska

            - Dyrektor PCPR w Sokółce-Alicja Rysiejko, Angelina Aluszyk

            - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku-Bożena Tomaszewska

            - członek Zarządu Powiatu Sokólskiego-Jerzy Białomyzy

            - Wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku-Anna Karina Smaka

            - Prezes Rejonowego Oddziału PCK w Sokółce-Lila Micun

            - Komendant Oddziału Straży Granicznej w Kuźnicy Białostockiej Cezary Wasilewski

            - Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Sokółce-Natalia Sosnowska

            - media lokalne: Sokolka TV i iSokolka.eu, Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Sokółce

            Wszystkich zebranych uczestników, przybyłych gości i publiczność gorąco powitały: Dyrektor SOSW w Sokółce p. Elżbieta Szomko oraz p. Wicedyrektor i Prezes Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” p. Beata Tur. Organizatorki podziękowały instytucjom za ich wsparcie finansowe i zaangażowanie dzięki, którym możliwe było przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia i życzyły wszystkim uczestnikom dobrej zabawy oraz udanych prezentacji na scenie. Podczas dzisiejszego wydarzenia Prezes Stowarzyszenia ,, Pod Skrzydłami'' poinformowała, że uchwałą Walnego Zebrania zostały nadane tytuły Honorowego Członka Stowarzyszenia ,, Pod Skrzydłami'' za szczególne zasługi na rzecz organizacji: p. Wiesławie Burnos Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, p. Piotrowi Rećko Staroście Sokólskiemu, p. Bożenie Tomaszewskiej Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, p. Barbarze Sawickiej Prezes Polskiego Związku Niewidomych Koła Terenowego w Sokółce. Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonali wspólnie zaproszeni honorowi goście. W tym roku przegląd poprowadziła nauczycielka z SOSW w Sokółce pani Katarzyna Dylewska. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie od wspólnego odśpiewania hymnu przeglądu „Bo co może mały człowiek” z pomocą p. K. Dylewskiej, a po tym wreszcie nastąpił długo wyczekiwany moment prezentacji umiejętności artystycznych: aktorskich, tanecznych i wokalnych uczniów i podopiecznych 14 podlaskich placówek :

            - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Białostockiej

            - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce

            - Przedszkole nr 5 z Oddziałami Specjalnymi w Sokółce

            - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce

            - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. W. Kikolskiego w Białymstoku

            - Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce

            - Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Sokółce

            - Zespół Szkół Specjalnych nr 16 w Białymstoku

            - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Suwałkach

            - Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Św. Jana Pawła w Długoborzu

            - Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Perkach Karmie

            - Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Białymstoku

            - Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa ,, Bajka'' w Suwałkach

            - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie

            Było barwnie, radośnie i beztrosko! Soliści, duety,większe grupy śpiewały, tańczyły a także prezentowały małe formy artystyczne i teatralne realizując tym samym swoje uzdolnienia oraz pasje. To naprawdę warto było zobaczyć! W podziękowaniu za wspaniałe prezentacje artystyczne i trud włożony w ich przygotowanie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci małego sprzętu agd, słodyczy, dyplomu oraz pamiątkowej statuetki.

            Program tegorocznego przeglądu obfitował w wiele niecodziennych atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez organizatorów imprezy, z których mogli skorzystać młodzi artyści i zaproszeni goście. Chętni mogli spróbować pysznych potraw przygotowanych przez pracowników kuchni z SOSW. Zabawę uczestnikom osłodziły pyszna wata cukrowa, popcorn, lody i ciasta. Dodatkową atrakcją było malowanie twarzy i brokatowych tatuaży. Na najmłodszych uczestników  festiwalu czekały zabawy na stoisku sensorycznym. Na zakończenie imprezy odbyła się integracyjna dyskoteka dla wszystkich uczestników. Podczas wspólnych zabaw pomoc i wsparcie wszystkim potrzebującym nieśli nasi wspaniali i niezawodni wolontariusze z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.

            Tegoroczny Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia to wyjątkowy czas, który upłynął w przyjaznej atmosferze pełnej wzajemnej życzliwości i świetnej zabawy.  Osiągnięciem „Wielkiego Święta Małego Człowieka” jest przełamywanie stereotypów na temat niepełnosprawności, udowodnienie, że nie jest ona barierą uniemożliwiającą rozwijanie pasji i realizacji artystycznych. Uczestnicy imprezy przy wspaniałej zabawie mieli możliwość zaprezentowania swoich uzdolnień przed szeroką publicznością. Odnieśli sukces i satysfakcję z występu na scenie, zintegrowali się z rówieśnikami z innych placówek oraz ze środowiskiem osób pełnosprawnych.. Publiczność i zgromadzeni goście poprzez bezpośredni kontakt zwiększyli swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, a także ich niezwykłych możliwości artystycznych. Instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych miały okazję promować swoją działalność.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i prawidłowego przebiegu przeglądu w szczególności dziękujemy tym instytucjom, które wsparły nas organizacyjnie i finansowo, to dzięki nim mogliśmy bawić się tak wspaniale .

            Mamy nadzieję, że uczestnicy przeglądu będą kontynuować aktywność twórczą i zobaczymy się ponownie za rok na kolejnym, równie wspaniałym przeglądzie!

                                                              Opracowały: Beata Boguszewska, Małgorzata Hołownia-Iwanow

          • Turniej Wiedzy Gastronomicznej XI edycja w SOSW w Sokółce

            24.06.2026

            Turniej Wiedzy Gastronomicznej XI edycja w SOSW w Sokółce

            26.05.2026r. odbył się w naszej szkole SOSW w Sokółce Turniej Wiedzy Gastronomicznej XI edycja dla chętnych uczniów z Branżowej Szkoły I Stopnia kształcących się w zawodzie „Kucharz”. Do konkurencji przystąpiło 7 uczniów. Organizatorem Turnieju był nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych – p. Bożena Mróz. Wylosowane przez uczniów testy zawodowe były rozwiązywane na laptopach z programu rządowego: „Aktywna tablica”. Był to dobry czas, aby powtórzyć i utrwalić wiadomości z przedmiotów zawodowych. Wyniki turnieju są następujące: I miejsce zajął Jarosław R. z klasy 2 BSI z wynikiem 72,5%, II miejsce zajęły ex aequo: Natalia K. z klasy 2 BSI i Gabriela P. z klasy 1 BSI z wynikiem 62,5%, III miejsce zajął Tomasz Sz. z klasy 1 BSI z wynikiem 55%. Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom turnieju – Małgorzacie C., Mateuszowi K. i Norbertowi D. Młodzież była zadowolona z ciekawej formy powtórzenia wiadomości z przedmiotów zawodowych, z uzyskanych wyników, dyplomów i symbolicznych prezentów. Brawo kucharze!!! Do zobaczenia za rok!!! Oprac. Bożena Mróz

          • Zbiórka żywności dla kotów

            24.06.2026

            Szkolne Koło Wolontariatu oraz Młodzieżowa Rada Internatu zorganizowały zbiórkę żywności dla kotów przebywających w stadninie koni w Gieniuszach. Dzięki zaangażowaniu wychowanków, pracowników oraz ludzi o wielkich sercach udało się zgromadzić sporą ilość karmy.

            Na szczególne podziękowania zasługuje nasz koci superbohater – Kamilek z klasy 2 spl, który wraz ze swoimi Rodzicami okazał ogromne serce i zaangażowanie. Dzięki ich wsparciu nasze koty mogą cieszyć się pełnymi brzuszkami i doskonałym humorem.

            Dziś wspólnymi siłami dostarczyliśmy zebrane dary do stadniny. Największą radością było obserwowanie kotów, które z apetytem zajadały przygotowane dla nich przysmaki. To piękny przykład na to, jak wiele dobra można zdziałać, działając razem.

            Dziękujemy za Waszą dobroć, wrażliwość oraz miłość do tych wyjątkowych zwierzaków .

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji. Razem możemy czynić świat lepszym – nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół

          • GIGA LAURKA dla Strażników Lasów

            04.06.2026

            #straznicylasow #29maja #DzieńStrażnikaLasów

            29 maja obchodzimy Dzień Strażników lasów. Z tej okazji dziękujemy Strażakom i Leśnikom za ochronę. Nasi uczniowie postanowili uczcić to święto i wybrali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce. Na miejscu serdecznie przywitali nas strażacy, którzy opowiedzieli o swojej codziennej pracy oraz obowiązkach związanych z ratowaniem życia i mienia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wozy strażackie, poznać ich wyposażenie oraz zobaczyć specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Największe zainteresowanie wzbudził pokaz działania wybranych urządzeń oraz możliwość zajrzenia do wnętrza samochodów pożarniczych. Wdzięczni za pełnienie tak ważnej służby społecznej oraz ochronę lasów wręczyliśmy Podziękowanie naszym strażakom z Sokółki.