Aktualności

          • Spotkanie Wielkanocne w naszym Ośrodku – tradycja, refleksja i wspólne świętowanie

            15.04.2026

             

            Chrystus zmartwychwstał, śmierć pokonana,

            radość płynie z pustego grobu Pana!

            Niechaj blask Paschy serca rozjaśni,

            pokój przyniesie, wiarę odświeży,

            Alleluja! Niech żyje Zbawiciel!

            Dnia 1 kwietnia 2026 roku w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne, które zostało przygotowane przez wychowanków oraz wychowawców internatu pod przewodnictwem Wicedyrektor pani Beaty Tur. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: w imieniu Starosty Sokólskiego pan Jerzy Białomyzy -członek Zarządu Powiatu oraz członkowie Rady Rodziców w Ośrodku pani Aneta Kostro i pani Urszula Kisiel oraz obecni rodzice uczniów. Uroczystość trwała w godzinach 10.00–12.00 i zgromadziła całą społeczność Ośrodka, tworząc wyjątkową atmosferę wspólnoty i świątecznej radości.

            Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania wszystkich uczestników przez panią Dyrektor Elżbietę Szomko, która wprowadziła zgromadzonych w uroczysty nastrój nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. Podkreśliła, że Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, niosącym przesłanie nadziei, odrodzenia i zwycięstwa życia nad śmiercią.

            Jednym z najważniejszych punktów uroczystości było przedstawienie „Misterium Męki Pańskiej”, które odbyło się w świetlicy Ośrodka. Wychowankowie z dużym zaangażowaniem zaprezentowali wydarzenia z ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa oraz Jego Zmartwychwstanie. Występ ten pozwolił uczestnikom lepiej zrozumieć znaczenie Świąt Wielkanocnych oraz wprowadził wszystkich w atmosferę refleksji i zadumy.

            Po części artystycznej uczestnicy spotkania udali się do stołówki, gdzie nastąpiło tradycyjne podzielenie się jajkiem oraz złożenie świątecznych życzeń. Wspólne świętowanie sprzyjało integracji społeczności ośrodka oraz wzmacniało więzi między wychowankami i wychowawcami.

            Organizacja spotkania miała na celu przede wszystkim kultywowanie tradycji wielkanocnych, przygotowanie wychowanków do świadomego przeżywania świąt oraz budowanie poczucia wspólnoty. Dzięki aktywnemu udziałowi w przygotowaniach oraz występach wychowankowie mogli rozwijać poczucie własnej wartości, odwagę podczas wystąpień publicznych oraz umiejętność współpracy w grupie.

            Spotkanie wielkanocne było także okazją do przypomnienia tradycji ludowych związanych z Wielkanocą oraz do wspólnego przeżywania radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Chrystusa. Uczestnicy mieli możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz wrażeniami dotyczącymi zwyczajów świątecznych kultywowanych w domach rodzinnych.

            Zwieńczeniem spotkania była miła niespodzianka – wszyscy wychowankowie otrzymali od wielkanocnego zajączka słodkie upominki a pracownicy i obecni goście babeczki z życzeniami.

            Uroczystość przebiegła w podniosłej i serdecznej atmosferze.

            Marta Kulmaczewska

            Małgorzata Hołownia-Iwanow

          • Rozstrzygnięcie konkursów plastycznych!

            19.04.2026

            Rozstrzygnięcie konkursów plastycznych!

            Dnia 30 marca podczas apelu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów plastycznych. W szkolnym etapie wojewódzkiego konkursu plastycznego ph.: „Wiosna w lesie” zorganizowanego przez p. S. Szomko i p. M. Grusznis wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkola. Na konkurs łącznie wpłynęło 11 prac plastycznych, które były oceniane zgodnie

            z wytycznymi określonymi w regulaminie konkursu. Komisja konkursowa w składzie: p.M.Słyż, p. E.Burak, p. A.Ambrożko wyłoniła następujących laureatów:

            W kategorii przedszkole:

            I miejsce – Michał pod opieką artystyczną p. A. Gieniusz

            II miejsce – Anna pod opieką artystyczną p. S. Szomko

            III miejsce – Radosław pod opieką artystyczną p. M. Michalczuk

            w kategorii szkoła podstawowa:

            I miejsce – Krzysztof pod opieką artystyczną p. E. Kondrat

            II miejsce – Nataniel pod opieką artystyczną p. E. Kondrat

            III miejsce – Zuzanna pod opieką artystyczną p. E. Kondrat

            Wszystkie prace zostały wysłane na konkurs do Bielskiego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim , gdzie odbędzie się w dniu 01.04.2026r. uroczyste wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.

            Natomiast na szkolny etap konkursu plastycznego ph.: „Żołnierz widziany oczami dziecka”, którego organizatorkami były panie: A. Ambrożko, M. Januszkiewicz wpłynęło 10 prac plastycznych. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego głównym założeniem było zainteresowanie dzieci funkcjonowaniem Wojska Polskiego oraz jego rolą we współczesnym świecie, a także kształtowanie postaw patriotycznych oraz szacunku do symboli narodowych. Komisja konkursowa w składzie: p. D. Gudalewska,

            p. P. Witulska, p. Z. Szarkowska-Czeczko spośród prac plastycznych, wykonach techniką rysunku kredkami pastelowymi i ołówkowymi, wyłoniła zwycięzców, którzy odebrali nagrody z rak pani dyrektor Elżbiety Szomko. Oto oni:

            I miejsce – Adam L., ucz. kl. III SPU, praca wykonana pod kierunkiem

            p. B. Mozolewskiej

            II miejsce- Dominik , ucz., kl. III SPL, praca wykonana pod kierunkiem p. E. Kondrat

            III miejsce- Jakub ucz., kl. III SPL, praca wykonana pod kierunkiem p. E. Kondrat

            Wyróżnienie – Alan ucz., kl. III SPU, praca wykonana pod kierunkiem

            p. B. Mozolewskiej

            Rozstrzygnięcie konkursu przez organizatora, tj. Szefa Ośrodka Zamiejscowego

            w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji nastąpi dnia 13 kwietnia 2026 roku.

            Trzymajmy kciuki za naszych młodych artystów!

          • Świąteczna radość z seniorami

            19.04.2026

            „Nie liczy się to, ile posiadamy, ale ile dajemy innym…”

            Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, uczniowie naszej szkoły postanowili podzielić się świąteczną radością z seniorami Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Krynkach.

            Nasi wychowankowie przygotowali dla podopiecznych placówki wyjątkowe upominki, które niosły ze sobą wiosenną atmosferę:

            - własnoręcznie wykonane pocztówki – pełne ciepłych słów i szczerych życzeń,

            - tradycyjne babki wielkanocne- słodki symbol świąt,

            - zielona rzeżucha- symbol budzącego się życia i nadchodzącej wiosny.

            Dla naszych uczniów jest to za każdym razem cenna lekcja empatii, szacunku i wrażliwości.

            Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie darów,

            a panu Karolowi Puszko – dyrektorowi placówki, personelowi oraz podopiecznym za ciepłe przyjęcie.

            Organizatorzy akcji: Elżbieta Szomko, Marta Emich, Marta Kawrygo-Leonowicz, Magdalena Słyż.

          • Dzień Edukacji Prawnej

            14.04.2026

            Dzień Edukacji Prawnej, obchodzony 15 marca, to ogólnopolska inicjatywa promująca wiedzę prawną, w ramach której osoby związane z prawem prowadzą lekcje w szkołach. W naszej placówce również zorganizowaliśmy takie spotkanie dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej, uczniów szkoły przysposabiającej do pracy oraz uczniów szkoły branżowej.

            Naszym gościem była kurator Sądu Rejonowego w Sokółce, pani Barbara Sawoń, która przeprowadziła dla uczniów ciekawe i wartościowe zajęcia. Dzięki spotkaniu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zawodów prawniczych oraz odpowiedzialności za czyny zabronione.

            Duże zainteresowanie wzbudziły informacje dotyczące zachowania w Internecie oraz konsekwencji prawnych niewłaściwych działań.

            Inicjatywa „Lekcje w szkołach w ramach Dnia Edukacji Prawnej 2026” otrzymała patronat honorowy Ministra Edukacji.

            Dzień Edukacji Prawnej w SOSW w Sokółce zorganizowała szkolna koordynator pani Urszula Drewniak, a podczas zajęć wsparcia uczniom udzieliła pani Ewa Wińska.

          • REKRUTACJA

            23.03.2026

             

            Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce.
             Przedszkole Specjalne w Sokółce ogłasza rekrutację na ok 2026/2027

             

            Regulamin rekrutacji

            Rekrutacja drogą elektroniczną lub osobiście w sekretariacie szkoły

            1. Do Przedszkola przyjmowane są dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez właściwą poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
            2. Dzieci przyjmowane są na podstawie skierowania do kształcenia specjalnego w przedszkolu specjalnym wydawanego na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) dziecka. Skierowanie wydawane jest przez Starostę Sokólskiego.
            3. Do Przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od trzech lat do wieku, w którym dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej.
            4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
            5. Zapisy prowadzone są w marcu 2026r. Na adres poczty elektronicznej soswszkola@wp.pl lub osobiście w sekretariacie ośrodka: ul. Os. Zielone 1 A, 16-100 Sokółka, należy złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola, wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz kopią wystąpienia do Starosty Sokólskiego o skierowanie dziecka do Przedszkola Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce.
            6. W terminie do 15 kwietnia 2026 komisja powołana przez Dyrektora dokonuje  kwalifikacji dziecka do przedszkola, biorąc pod uwagę wolne miejsca w grupie rozwojowej, do której, ze względu na rodzaj niepełnosprawności, powinno uczęszczać dziecko.
            7. Dziecko już uczęszczające do placówki może kontynuować w niej wychowanie przedszkolne przez kolejny rok szkolny pod warunkiem złożenia przez rodziców deklaracji kontynuacji edukacji przedszkolnej w Przedszkolu Specjalnym w Sokółce.
            8. Nabór trwa przez cały rok szkolny, w miarę posiadania wolnych miejsc w grupie.
            9. Przedszkole obejmuje opieką dzieci z terenu Powiatu Sokólskiego. W przypadku posiadania wolnych miejsc, przyjęte mogą zostać dzieci spoza Powiatu.                 

              Załączniki :

              1) karta zgłoszenia dziecka do przedszkola

              2) deklaracja kontunuacji edukacji przedszkolnej 
          • Uczniowie SOSW w świecie prawa – warsztaty w sądzie

            21.04.2026

            W dniu 27.03.2026 r. uczniowie klas 4–8 SPL Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Sądzie Rejonowym w Sokółce. Spotkanie poprowadziła kurator Barbara Sawoń, która przybliżyła uczniom funkcjonowanie sądu. Zajęcia odbyły się w ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej, którego celem jest przybliżanie uczniom zasad funkcjonowania prawa, pracy zawodów prawniczych oraz kształtowanie świadomości społecznej i moralnej.

            Pani kurator zaprezentowała pomieszczenia sądu, w tym areszt oraz salę rozpraw. Wyjaśniła, gdzie poszczególne osoby zajmują miejsca podczas rozprawy oraz omówiła role uczestników procesu sądowego i inne zawody prawnicze. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach – zajmowali miejsca na sali rozpraw zgodnie z przypisaną funkcją oraz wykonywali zadania polegające na dopasowaniu ról do ich opisów. Podczas warsztatów omówiono również zachowania świadczące o demoralizacji w świetle prawa. Uczniowie oceniali różne sytuacje, wykorzystując kartki z symbolem „kciuka w górę” i „kciuka w dół”, określając, czy dane zachowania są właściwe czy niewłaściwe oraz legalne czy nielegalne. Pani kurator odpowiadała na pytania uczestników, zaprezentowała elementy stroju sędziego i ławników, a uczniowie mieli możliwość założenia togi oraz zasiadania na miejscu sędziego. Na zakończenie odegrano scenkę rozprawy sądowej, w której młodzież wcieliła się w role m.in. sędziego, prokuratora, oskarżonej, obrońcy, kuratora i świadków. Oskarżona w odegranej rozprawie otrzymała wyrok w zawieszeniu, dzięki czemu zajęcia zakończyły się w pozytywnej atmosferze, a uczniowie wrócili do szkoły z nową wiedzą, zdobytymi umiejętnościami oraz cennym doświadczeniem. Młodzież zadeklarowała refleksję nad własnym zachowaniem oraz chęć unikania sytuacji prowadzących do kontaktu z wymiarem sprawiedliwości.

            Dzień Edukacji Prawnej w SOSW w Sokółce zorganizowała szkolna koordynator pani Urszula Drewniak, a podczas zajęć w sądzie wsparcia udzieliła jej pani Dorota Kozaczyńska. Serdeczne podziękowania Prezesowi Sądu Rejonowego Sławomirowi Kuczyńskiemu za umożliwienie organizacji wydarzenia i zajęć w budynku sądu a także Zespołowi Kuratorskiej Służby Sadowej z panią Kurator Barbarą Sawoń na czele za inspirujące i niezwykle wartościowe zajęcia.


             

          • Małe dzieci, wielkie kompetencje - rusza Cyfrowy Przedszkolak

            18.03.2026

            W przedszkolu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego realizowany jest projekt ,,Cyfrowy Przedszkolak”, którego celem jest wprowadzenie najmłodszych w świat nowoczesnych technologii w sposób bezpieczny, kreatywny i dostosowany do ich możliwości i wieku.

            Realizacja projektu „Cyfrowy Przedszkolak” nie byłaby możliwa bez wsparcia organu prowadzącego i Starosty Sokólskiego Pana Piotra Rećko. Serdeczne podziękowania kierujemy do pracowników Referatu Oświaty za zaangażowanie, wsparcie finansowe oraz pomoc w rozwijaniu nowoczesnej edukacji wśród najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

            Dzięki projektowi dzieci mają możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, takich jak: komputer wraz z monitorem, tablety oraz zabawki multimedialne: Photon- moduł SPE, Logi minibot z pakietami: matematyczne przygody oraz wsparcie terapii, Mata Puzzle, Botley the coding robot- zestaw do kodowania oraz zestaw startowy Bee Bot.

            Zajęcia prowadzone w ramach projektu łączą naukę z zabawą. Dzieci rozwijają kompetencje cyfrowe, uczą współpracy, rozwiązywania problemów oraz poznają podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z technologii. Wykorzystywane podczas zajęć materiały i sprzęt pomagają nauczycielom prowadzić atrakcyjne i angażujące zajęcia, które wspierają rozwój poznawczy i społeczny przedszkolaków.

            Dzięki wspólnym działaniom możemy tworzyć przyjazne i inspirujące środowisko edukacyjne, które przygotowuje dzieci do funkcjonowania w cyfrowym świecie.

            #cyfrowyprzedszkolak

            #Edukacjacyfrowa

            #Powiat Sokólski

             

          • To piękny gest!

            19.04.2026

            To piękny gest!

            Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, obchodzonego 21 marca, uczniowie Szkoły Podstawowej

            w Kuźnicy postanowili przekazać rówieśnikom oraz pracownikom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wyjątkowy upominek.

            W ramach solidarności i wsparcia, uczniowie własnoręcznie przygotowali kolorowe pocztówki, pełne ciepłych słów i pozytywnej energii. Kartki są symbolem akceptacji oraz dowodem na to, że drobne gesty mają wielką moc budowania mostów między ludźmi, bo „prawdziwa integracja zaczyna się od empatii i otwartego serca”

            Organizatorzy akcji: Magdalena Słyż, Marta Kawrygo-Leonowicz, Marta Emich

          • Przegląd Talentów: „Talent Show”

            25.03.2026

            Dnia 20.03.2026 z racji zbliżającego się pierwszego dnia wiosny w naszej szkole odbył się Wiosenny Pokaz Talentów ph.: „Talent Show”. Głównym założeniem wydarzenia było promowanie indywidualnych zdolności uczniów naszej szkoły. Do konkursowych zmagań przystąpiło łącznie 25 uczestników. Podczas przeglądu prezentowały były liczne talenty, takie jak: śpiew, taniec, gra na instrumentach, umiejętności sportowe, programistyczne, malarskie, kulinarne, recytatorskie czy teatralne. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów, którymi zostali Amelia F., ucz. kl. VIII SPL, która przepięknie zaśpiewała anglojęzyczną piosenkę oraz Xawery R z kl. VII SPL rapujący swój autorki utwór. Zwycięzcy otrzymali z rąk pani dyrektor Elżbiety Szomko „złote bilety”, które umożliwiają udział w Przeglądzie Talentów, dn. 23.04.2026 roku w SOSW im. W. Kikolskiego w Białymstoku.
            Na zakończenie każdy otrzymał słodki upominek, jako małe podziękowanie za trud włożony w przygotowania do występu.

            Wszyscy byliście wspaniali i pokazaliście jak utalentowana jest nasza szkolna społeczność. Dziękujemy!

            Organizatorzy etapu szkolnego:

            M. Mróz, M. Januszkiewicz

          • Wizyta w Muzeum Pisanki w Lipsku oraz warsztaty pisania pisanek metodą batikową.

            17.03.2026

            17 marca uczniowie klas V–VI SPU oraz VI–VIII SPU ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do Muzeum Pisanki w Lipsku. Wyjazd był doskonałą okazją do poznania bogatej tradycji zdobienia jaj wielkanocnych oraz rozwijania własnych umiejętności podczas warsztatów praktycznych. Już od pierwszych chwil pobytu w muzeum uczniowie z zainteresowaniem oglądali ekspozycje prezentujące pisanki z różnych regionów Polski oraz świata. Przewodniczka w ciekawy i przystępny sposób opowiadała o historii pisanek, ich symbolice oraz technikach zdobienia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zarówno tradycyjne wzory ludowe, jak i nowoczesne interpretacje tej wielkanocnej sztuki.

            Największą atrakcją wyjazdu były jednak warsztaty pisania pisanek metodą batikową. Pod okiem instruktorek uczniowie poznali kolejne etapy tworzenia pisanek – od nanoszenia wzorów gorącym woskiem, poprzez barwienie jaj w naturalnych i syntetycznych barwnikach, aż po usuwanie wosku, który odsłaniał piękne, kolorowe ornamenty. Dla wielu uczestników była to pierwsza okazja do pracy tą techniką, dlatego zajęcia wzbudziły wiele emocji i radości. Uczniowie z dużym zaangażowaniem tworzyli własne, niepowtarzalne wzory, rozwijając przy tym swoją kreatywność, cierpliwość oraz zdolności manualne. Każda pisanka była wyjątkowa i stanowiła powód do dumy dla jej autora. Wycieczka do Muzeum Pisanki w Lipsku była nie tylko wartościową lekcją tradycji i kultury, ale także inspirującym doświadczeniem artystycznym. Uczniowie wrócili do szkoły bogatsi o nowe umiejętności, wiedzę oraz piękne, własnoręcznie wykonane pisanki, które z pewnością będą wspaniałą ozdobą wielkanocnych stołów. To wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników jako czas wspólnej nauki, zabawy i twórczego działania.

            Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie klas: p. Julita Nelke i p. Ewa Wińska

             

          • Ruch, konie i radość – ruszył kolejny rok programu rządowego Aktywna szkoła!

            11.03.2026

            Dzięki zaangażowaniu starosty sokólskiego, Pana Piotra Rećko, dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce, Pani Elżbiety Szomko, oraz nauczycieli SOSW, od lutego w naszej szkole realizowany jest rządowy program Aktywna szkoła. Wspólne działania i otwartość na nowe inicjatywy pozwoliły na kontynuację programu, który daje uczniom możliwość dużej dawki ruchu i aktywności fizycznej.

            W ramach programu uczniowie mają do dyspozycji cztery dodatkowe godziny zajęć tygodniowo. Dwie godziny odbywają się w stadninie koni w Geniuszach, gdzie uczniowie mają niepowtarzalną okazję do kontaktu ze zwierzętami oraz nauki podstaw jazdy konnej. Zajęcia te obejmują również elementy hipoterapii, wspierające rozwój motoryczny, poprawiające równowagę i koordynację ruchową, a także korzystnie wpływające na sferę emocjonalną uczniów.

            Kolejne dwie godziny to różnorodne zajęcia ruchowe, które wzmacniają kondycję, poprawiają ogólną sprawność fizyczną i pokazują, że aktywność fizyczna może być świetną zabawą. Już od pierwszych zajęć widać było duży entuzjazm uczestników zajęć – chętnie podejmują nowe wyzwania i integrują się z rówieśnikami.

            Udział w programie pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie uczniów, uczy współpracy w grupie oraz pomaga rozładować napięcie po intensywnych zajęciach lekcyjnych. Ruch to nie tylko sport – to także lepsza koncentracja, więcej energii i uśmiechu każdego dnia.

            To już kolejny rok realizacji programu rządowego Aktywna szkoła w naszej szkole – tak jak w ubiegłym roku, dzieci chętnie korzystają z dodatkowych zajęć, rozwijają swoje umiejętności i czerpią radość z aktywności fizycznej.

          • Międzynarodowy program profilaktyczno-edukacyjny dla młodzieży „SMASHED”

            19.02.2026

            Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego uczestniczyli w międzynarodowym programie profilaktycznym „SMASHED” pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem programu jest uświadomienie uczniom szkodliwości i skutków spożywania alkoholu. Program SMASHED to bezpłatny, interaktywny kurs, który w nowoczesnej formie przestawia historie trojga nastolatków. Podczas kursu uczniowie śledzili losy Julki, Bartka i Adama. Przedstawione historie pozwoliły łatwo utożsamić się z bohaterami. W wybranych momentach uczniowie wchodzili  w interakcję z postaciami, mogli dopytać o ich motywacje i wybory. W trakcie programu przewidziany był także czas na moderowaną dyskusję.
            Pod opieką p. Ewy Wińskiej i p. Lili Zajkowskiej, uczniowie klasy I-III Branżowej Szkoły I stopnia, kl. I-III Pdp i kl. VI – VIII Spu uczestniczyli online w tej angażującej opowieści, która dawała możliwość równoczesnego zadawania pytań i wpływania na losy bohaterów. Aktywny udział w opowieści stał się przyczyną do dyskusji o tym, jakie ryzyka wiążą się ze spożywaniem alkoholu i jak odmawiać zaproszenia do jego konsumpcji. Program umożliwił wprowadzenie do tematu w formie, która angażuje młodzież, zachęca do dyskusji i pomaga
            uświadomić uczniom, jak bardzo szkodliwe jest spożywanie alkoholu przez osoby nieletnie i jak chronić się przed presją rówieśniczą. Kurs kończył się krótkim testem, który pokazuje, jak zmienił się poziom wiedzy i stosunek do alkoholu wśród uczniów.

          • Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "KRAJOBRAZ POLSKI - TRADYCJE, WSPÓŁCZESNOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ"

            19.02.2026

            Rozstrzygnięcie szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej "KRAJOBRAZ POLSKI - TRADYCJE, WSPÓŁCZESNOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ" zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku.Laureaci etapu szkolnego:I miejsce - Sebastian K (pod kier. p. Doroty K.)II miejsce - Małgorzata Ł (pod kier. p. Ewy W.)III miejsce - Izabela K (praca pod kier. Katarzyny Z.)Wyróżnienia:Aleksandra K. (praca pod kier. Katarzyny Z.)Artur G. (praca pod kier. Katarzyny Z.)Justyna K. (praca pod kier. Katarzyny Z.)Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy sukcesu w etapie wojewódzkim.Organizatorzy: p. Iwona Gieniusz i p. Ewa Wińska

          • Walentynkowa Olimpiada Integracyjna w Suwałkach

            19.04.2026

            W czwartek, 19 lutego, uczniowie wzięli udział w Walentynkowej Olimpiadzie Integracyjnej, która odbyła się w Suwałkach. Spotkanie miało wyjątkowo ciepły i serdeczny charakter – było przestrzenią do budowania relacji, wzajemnego wsparcia oraz wspólnego przeżywania radości z aktywności ruchowej.

            W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 10 szkół z Suwałk oraz powiatu suwalskiego. Od pierwszych chwil towarzyszyła nam życzliwa atmosfera, uśmiech i otwartość. Wspólne konkurencje sportowe i zabawy ruchowe, dostosowane do możliwości wszystkich uczestników, stały się okazją do integracji, współpracy i dzielenia się pozytywną energią.

            Tego dnia nie liczyły się wyniki ani zajęte miejsca – najważniejsza była dobra zabawa, radość ze wspólnego działania oraz wzmacnianie aktywności motorycznej w duchu akceptacji i przyjaźni.

            Serdecznie dziękujemy Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu 'GROM" oraz Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej "Bajka' w Suwałkach za zaproszenia oraz stworzenie tak ciepłej, pełnej życzliwości i uśmiechu atmosfery.

          • Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza maska karnawałowa”

            19.04.2026

            Uroczyste podsumowanie wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego

            ph. „Najpiękniejsza maska karnawałowa”

            W dn. 24.02.2026 r. na apelu szkolnym odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego ph. „Najpiekniejsza maska karnawalowa”, zorganizowanego przez p. B. Boguszewską i M. Kulmaczewska. Celami konkursu było:kultywowanie tradycji związanych z okresem karnawału, rozwijanie inwencji twórczej, wrażliwości estetycznej, popularyzacja działań plastycznych, wzbogacanie i rozwijanie różnorodnych form i technik plastycznych, rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych uzdolnień uczniów.

            Na konkurs wpłynęło 27 prac. Przy ocenie prac wzięto pod uwagę inwencję, estetykę twórczą , różnorodność techniczną, samodzielność wykonania.

            Komisja konkursowa w dniu 16 lutego 2026 r. dokonała oceny prac i przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

            W kategorii przedszkole:

            I miejsce- Paweł Ch., praca pod kier. p. M. Grusznis

            II miejsce- Anna U.- praca pod kier. p. S. Szomko

            III miejsce- Michał R.- praca pod kier. p. A. Gieniusz

            W kategorii klas SPL:

            I miejsce- Zuzanna K., praca pod kier. p. N. Rygasiewicz

            II miejsce- Izabela Ż., praca pod kier. p. E. Wińskiej

            W kategorii klas SPU:

            I miejsce- Szymon B., praca pod kier. p. B. Mozolewskiej

            II miejsce- Alan K. , praca pod kier. p. N. Rygasiewicz

            III miejsce- Ksawery K., praca pod kier. p. M. Hołownia- Iwanow

            Wyróżnienie: Bianka A. , praca pod kier. p. M. Mróz

            Piotr K., praca pod kier. p. P. Witulskiej

            W kategorii klas PDP:

            I miejsce- Tomasz S., praca pod kier. p. M. Januszkiewicz

            II miejsce- Izabela K., praca pod kier. p. K. Zalewskiej

            III miejsce- Kamil O., praca pod kier. p. K. Zalewskiej

            Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

          • Festiwal Piosenki Walentynkowej w Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce.

            15.02.2026

            Festiwal Piosenki Walentynkowej w Zespole Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce.

            W tegorocznej, dziewiątej edycji udział wzięli uczniowie z 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu sokólskiego. Na scenie zaprezentowało się 43 wykonawców. Naszą placówkę reprezentowała Nadia Przygocka, która pięknie zaśpiewała piosenkę z filmu Titanic pt. "My Heart will go on" w polskiej wersji jezykowej. Nadie do występu przygotowała pani Katarzyna Dylewska.

            Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie.