W kwietniu 2026 nasza społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskim projekcie:, „Kto ma tak jak ja”?. Inicjatywa ta zapoczątkowana przez nauczycielki ze szkoły podstawowej nr 35 w Tychach, została zorganizowana w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Autyzmu. Głównym celem akcji było budowanie empatii, przybliżenie zagadnień neuroróżnorodności oraz uświadomienie uczniom, że każdy z nas ma prawo do własnego unikalnego sposobu odczuwania świata.
Głównym punktem projektu były działania podjęte na terenie szkoły w pierwszych dniach kwietnia. Formuła akcji opierała się na bezpośrednim dialogu: koordynatorki podchodziły do chętnych uczniów, zachęcając ich do refleksji nad hasłami opisującymi różne sytuacje z życia osób spektrum autyzmu, ale też każdego z nas. Poruszane tematy dotyczyły m.in.:
- Nadwrażliwości na dźwięki i zapachy,
- potrzeby rutyny i lęku przed niespodziankami,
- specyficznych upodobań smakowych i tych związanych z ubraniem
- sposobów wyrażania emocji nawiązywania kontaktów na siebie i swoich potrzeb
- nietypowymi zachowaniami
Zadaniem uczniów było zapoznanie się ze stwierdzeniem i symbolicznym” podpisanie się” pod tymi, które oddają ich własne doświadczenia uczniowie robili to po przedstawienie znaków, rysowanie kolorowych motylków lub zestawienie odcisku palca.
Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Wizualny efekt w postaci setek znaków i kolorowych motylków, kropek, znaczków stał się dowodem na to, że neuroróżnorodność dotyczy nas wszystkich.
Najwięcej głosów zebrano pod hasłami dotyczącymi:
- zmęczenia nadmiarem bodźców po zajęciach lekcyjnych
- dyskomfortu wywołanego głośnymi dźwiękami.
- sposobów wyrażania siebie i nawiązywania kontaktów
- potrzeby rutyny
Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć, że nie są już odosobnieni w swoich odczuciach. Zrozumienie gestów, takich jak zatykanie uszu czy potrzeba izolacji, stało się dla społeczności szkolnej prostszej i bardziej naturalne.
Ważnym elementem wieńczącym projekt były rozmowy podsumowujące, które odbyły się w każdej klasie. Był to czas na wymianę myśli o emocjach uczuciach oraz neurożnarodności. Każdy uczeń miał przestrzeń, by wypowiedzieć się i wyjaśnić, dlaczego w konkretnych sytuacjach czuję, że „ma tak jak ja”.
Projekt okazał się niezwykłą lekcją uważności. Pozwolił zdjąć etykietę z „inności” z wielu zachowań, zmieniając je na wspólną przestrzeń zrozumienia. Efektem akcji jest zauważalny wzrost wzajemnej akceptacji oraz większa otwartość uczniów na rozmowy o ich indywidualnych potrzebach sensorycznych i emocjonalnych.
Akcję zorganizowały p. P. Wituska, M. Januszkiewicz, Z. Szarkowska-Czeczko.