Aktualności

          • Etap wojewódzki konkursu „Bezpiecznie na dwóch kółkach”

            27.05.2026

            „Bezpiecznie na dwóch kółkach” - takie hasło przyświecało konkursowi plastycznemu dla szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego. Organizatorem konkursu był Poseł na Sejm RP Krzysztof Truskolaski i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku. Celem konkursu było promowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz zwiększenie świadomości młodzieży na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu billboardu promującego bezpieczeństwo użytkowników pojazdów dwukołowych.

            Na początku kwietnia informowaliśmy o wynikach etapu szkolnego tego konkursu. Etap wojewódzki rozstrzygnięto w maju. Spośród wielu prac przygotowanych przez uczniów z całego regionu prace uczniów SOSW zostały docenione. Nasi uczniowie drużynowo zdobyli wyróżnienie a uczennica Branżowej Szkoły I stopnia - Natalia Kowejsza została laureatką III miejsca. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody a zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali również kaski ufundowane przez polskiego kierowcę rajdowego - Jarosława Kazberuka. Wyróżnione i nagrodzone prace powstały pod kierunkiem nauczycieli - Lili Zajkowskiej i Ewy Wińskiej. Gala finałową konkursu odbyła się 25.05.2026 r. w białostockich „Spodkach” z udziałem marszałka województwa podlaskiego Łukasza Prokoryma.

          • XIV Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”

            27.05.2026

            20 maja w Siemiatyczach odbyła się XIV Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”. Wydarzenie połączono z tradycyjnym Marszem Godności Osób Niepełnosprawnych, który przeszedł ulicami miasta. Celem spartakiady była przede wszystkim integracja, wspólna zabawa oraz promowanie postawy fair play. W spartakiadzie uczestniczyli podopieczni placówek specjalnych z województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. W wydarzeniu udział wzięli również uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce. Naszą placówkę reprezentowało 11 uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w konkurencjach m.in. w rzutach do celu, wyścigach sprawnościowych, konkurencjach z piłkami oraz zadaniach zręcznościowych i integracyjnych. Wyjazd był okazją do aktywnego spędzenia czasu, nawiązania nowych znajomości oraz przeżycia wielu pozytywnych emocji. Atmosfera wydarzenia była pełna radości, życzliwości i wzajemnego wsparcia.

            Opiekunowie: U. Joszczyk, P. Witulska

          • X Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

            25.05.2026

             

            Dnia 19 maja sześcioro uczniów z naszej szkoły: Milena O., Amelia F., Xawery R., Justyna K., Dawid F., Krzysztof S. pod opieką p. M. Januszkiewicz i p. M. Winnickiego uczestniczyło w IX Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, organizowanym przez ZS NR 16 w Białymstoku pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Celem Turnieju była popularyzacja wśród młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Młodzież wzięła udział w czterech konkurencjach, tj.: jazda rowerem po torze sprawnościowym, przejazd rowerem po miasteczku ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, test ze znajomości przepisów ruchu drogowego. W kategorii szkół podstawowych uczniowie naszej szkoły zajęli drużynowo III miejsce, natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych miejsce II. Serdecznie gratulujemy!!

          • IV Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych

            25.05.2026

            21 maja 2026 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce odbył się IV Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sokółce. Patronem strategicznym tego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, dzięki któremu mogła odbyć się nasza impreza sportowa.

            W turnieju udział wzięło jedenaście drużyn z województwa podlaskiego:

            SOSW SOKÓŁKA ,SOSW BIAŁYSTOK, ZSS SIEMIATYCZE, SOSW DŁUGOBÓRZ ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 16, ZSS BIELSK PODLASKI, SP JANOWSZCZYZNA , NTSP  BAJKA SUWAŁKI, SOSW NR 1 SUWAŁKI, ZPSW BIAŁYSTOK, SP NR 3HAJNÓWKA,

            a w wydarzeniu uczestniczyło ponad 150 osób. Rozgrywki sędziował Grzegorz Maklal nauczyciel wychowania fizycznego z Szkoły Podstawowej w Janowszczyźnie. Oficjalnego otwarcia dokonali dyrektor SOSW Elżbieta Szomko oraz wicedyrektor SOSW Beata Tur motywując i zachęcając do gry.

            Zwycięzcą turnieju został Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Białymstoku, drugie Zespół Szkół nr 16 w Białymstoku a trzecie Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Suwałkach.

            Wszystkim drużynom, opiekunom dziękujemy, że byliście z Nami. Jest nam niesamowicie miło, że usłyszeliśmy od Was moc wspaniałych słów, że bawiliście się z Nami równie dobrze i na pewno odwiedzicie nas w przyszłości. Dla Nas jest to bardzo ważna część integracji, wspólnoty i świadomości że razem możemy wszystko.

            Dziękujemy Panu Piotrowi Rećko za wsparcie, za to że jest Pan częścią Naszej społeczności. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia. Oczywiście dziękujemy naszym kibicom, którzy zagrzewali do walki i dodawali otuchy wszystkim zawodnikom. Podziękowania z Naszych serc płyną również do Pani Dyrektor Elżbiety Szomko, która jest naszym mentorem, zawsze jest z Nami,  i bez której nie zrobilibyśmy wielkich rzeczy. Podziękowania płyną również Pani Ewie Wińskiej za ogromną pomoc i wsparcie.

            Organizatorzy - Julita Nelke, Zenon Muszyński, Dorota Kozaczyńska

          • Wycieczka na Wigry

            25.05.2026

            7 maja uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce na Wigry – jedno z najpiękniejszych miejsc na Podlasiu. Pogoda nam dopisała, a cały dzień był pełen atrakcji, pięknych widoków i ciekawych doświadczeń. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Krajobrazowym. Podczas podróży mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy, lasy oraz jeziora, które zachwycały swoim spokojem i naturalnym pięknem. Przewodnik opowiadał nam o przyrodzie i historii tego regionu, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Po przejażdżce udaliśmy się na obiad z kuchnią regionalną. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych potraw charakterystycznych dla tego regionu. Smaczne dania i miła atmosfera sprawiły, że wszyscy byli bardzo zadowoleni.  Kolejnym punktem programu był rejs łodzią ze szklanym dnem po jeziorze Wigry. Była to niezwykła atrakcja, ponieważ mogliśmy obserwować podwodny świat jeziora. Podczas rejsu uczestniczyliśmy również w warsztatach edukacyjnych, podczas których poznaliśmy ciekawostki dotyczące przyrody i życia wodnych organizmów oraz zwiedzaliśmy Muzeum Wigier w Starym Folwarku, który zrobił na nas imponujące wrażenie. Na zakończenie wycieczki wybraliśmy się na spacer do Klasztoru Kamedułów w Wigrach. To wyjątkowe miejsce zachwyciło nas swoją architekturą, historią oraz pięknym położeniem nad jeziorem. Spacer był doskonałą okazją do odpoczynku i podziwiania niezwykłych widoków.

            Serdecznie dziękujemy Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za dofinansowanie naszej wycieczki. Dzięki udzielonemu wsparciu uczestnicy mogli poznać piękno Wigierskiego Parku Krajobrazowego, wziąć udział w wielu ciekawych atrakcjach oraz spędzić wspólnie niezapomniany czas. Wyrażamy wdzięczność za zaangażowanie w promocję turystyki i wspieranie inicjatyw umożliwiających odkrywanie walorów przyrodniczych oraz kulturowych regionu. Dzięki Państwa pomocy wycieczka stała się wyjątkowym wydarzeniem pełnym radości, edukacji i pięknych wspomnień.

          • Konkurs plastyczny pt: „Piękna nasza Polska cała”

            21.05.2026

            Dnia 19 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt: „Piękna nasza Polska cała” . W szkolnym etapie XIII Ogólnopolskiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez p. S. Szomko i p. M. Grusznis wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej. Na konkurs łącznie wpłynęło 5 prac plastycznych, które były oceniane zgodnie z wytycznymi określonymi w regulaminie konkursu. Komisja konkursowa w składzie: p.M Michalczuk, p. E.Burak, p. A.Ambrożko wyłoniła następujących laureatów:

            w kategorii I – Szkoła podstawowa, klasy I-III:

            1 miejsce – Zuzanna,  praca wykonana pod opieką p. E. Kondrat

            2 miejsce – Kamil, praca wykonana pod opieką p. U. Joszczyk,

            3 miejsce – Roksana, praca wykonana pod opieką p. U. Joszczyk,

            Wyróżnienie – Natanieli, praca wykonana pod opieką p. U. Joszczyk,

            w kategorii II – Szkoła podstawowa, klasy IV-VI:

            1 miejsce – Agnieszka, praca wykonana pod opieką p. M. Grusznis

            Wszystkie prace zostały wysłane do Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawla II w Bielsku Podlaskim , gdzie w dniu 10.06.2026r. odbędzie się podsumowanie konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.

          • MEDALOVE TALENT SHOW – pełen emocji finał za nami

            21.05.2026

            MEDALOVE TALENT SHOW – pełen emocji finał za nami! Pod koniec kwietnia 2026 roku w SOSW im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku odbył się finałowy przegląd talentów MEDALOVE TALENT SHOW.Był to wyjątkowy dzień pełen wzruszeń, radości i ogromnej dumy z młodych artystów, którzy zaprezentowali swoje pasje na scenie. Naszą placówkę reprezentowali Xawery i Amelia, którzy zdobyli serca publiczności swoimi występami:

            Amelia zachwyciła interpretacją utworu „Diamonds”Rihanny

            Xawery zaprezentował autorski rapowany utwór pełen energii i emocji.Opiekunami artystycznymi naszych reprezentantów oraz osobami towarzyszącymi im w dniu finału byli Urszula Drewniak i Marcin Winnicki.W wydarzeniu wzięli udział uczniowie i wychowankowie placówek specjalnych z całego województwa podlaskiego. Na scenie pojawiły się m.in. tańce, muzyka na żywo, recytacje, prace plastyczne i wiele innych niezwykłych talentów. Każdy występ poprzedzał krótki film o uczestnikach i ich drodze do finału, co nadało wydarzeniu wyjątkowego klimatu.Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki – zarówno dla siebie, jak i dla swoich szkół. Nasza placówka wzbogaciła się o sprzęt muzyczny – głośnik z mikrofonami, a opiekunowie zostali uhonorowani podziękowaniami za zaangażowanie i wsparcie.To był dzień, który pokazał, że talent, odwaga i pasja nie mają granic

          • „WYBITNI POLACY - TWÓRCY NAUKI, KULTURY I HISTORII” -konkurs plastyczny

            21.05.2026

            „WYBITNI POLACY - TWÓRCY NAUKI, KULTURY I HISTORII”

            Na konkurs wpłynęło 38 prac plastycznych. Komisja oceniała pomysłowość, staranność i zgodność z tematem przewodnim konkursu oraz walory artystyczne, osiągnięte przy użyciu różnych technik.

            Przyznano nagrody w 3 kategoriach wiekowych:

            Klasa I-III SPL i I-III SPU

            1. Jakub 

            2. Konrad 

            3. Karol 

            Klasa IV-VIII SPL i IV-VIII SPU

            1. Małgorzta

            2. Milena

            3. Kornel

            Klasa PDP i BR

            1. Izabela 

            2. Justyna

            3. Kamil 

            Pozostałym artystom przyznano wyróżnienia.

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a nauczycielom za wsparcie młodych talentów.

            Organizatorki: Edyta Kondrat, Katarzyna Dylewska i Urszula Joszczyk

          • Wielki sukces Patrycji Tur uczennicy SOSW w Sokółce w I Ogólnopolskim Konkursie Umiejętności Kulinarnych „Gotuj z SERcem” w Olsztynie!!!

            18.05.2026

            14 maja 2026r. odbył się etap centralny - finał I Ogólnopolskiego Konkursu Umiejętności Kulinarnych „Gotuj z SERcem” w Olsztynie dla uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy z całej Polski. Wzięło w nim udział 16 drużyn, reprezentujących swoje województwo. Patrycja Tur – uczennica klasy III A PdP reprezentowała województwo podlaskie i została laureatką ogólnopolskiego konkursu kulinarnego zdobywając wyróżnienie!!! Brawo!!! Gratulacje!!! Jej kompozycja kwiatowa z sera, warzyw i wędlin zachwyciła jurorów. Wykonane białe róże z plastrów sera mozzarella i wędliny salami były znakomite i efektowne. Ser żółty gouda stanowił podstawę do kwiatów z pomidorków koktajlowych. Całość dopełniły – szczypiorek, oliwki, kulki mozzarelli i natka pietruszki. Jury doceniło samodzielność i kreatywność Patrycji, smak, estetykę wykonania oraz wiedzę z zakresu wartości odżywczych potrawy. Tytuł laureata, który zdobyła nasza uczennica, to efekt jej systematycznej pracy, zaangażowania, umiejętności, pasji i wiedzy kulinarnej. Do konkursu kulinarnego przygotowywała nauczycielka – p. Bożena Mróz. Był to pierwszy w Polsce konkurs kulinarny wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami. Świetna inicjatywa!!! Młodzież przybyła z różnych zakątków Polski, aby wspólnie przygotowywać potrawy ze zdrowej żywności i produktów regionalnych, zintegrować się, poznać, zaprezentować swoje umiejętności. Wysłuchaliśmy wykładu i prezentacji pracownika naukowego Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestniczyliśmy też w uroczystym obiedzie. Powodzenia w zmaganiach konkursowych przesłał wszystkim uczestnikom on-line znany i ceniony kucharz. Przewodniczącą Jury była pani dr hab. Katarzyna Tkacz, prof. UWM z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. W wydarzeniu wzięła udział pani wiceminister Edukacji Narodowej Izabela Ziętka, przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz reprezentanci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie przygotował degustację i ufundował nagrody Laureatom konkursu, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy organizatorom za tak miłe przyjęcie, atmosferę pełną ciepła i życzliwości, jurorom za docenienie wkładu pracy naszej uczennicy i efekt końcowy potrawy, koordynatorowi ogólnopolskiego konkursu – panu Michałowi Śliwińskiemu za bardzo dobrą współpracę, Pani Dyrektor SOSW w Sokółce – Elżbiecie Szomko i Panu Staroście Sokólskiemu – Piotrowi Rećko za zorganizowanie środka transportu, panu Mateuszowi Wierzbickiemu za bezpieczną podróż oraz wszystkim, którzy nam kibicowali i trzymali za nas kciuki. Cieszymy się, że mogłyśmy reprezentować naszą szkołę, powiat sokólski i województwo podlaskie w I Ogólnopolskim Konkursie Umiejętności Kulinarnych. Oprac. Bożena Mróz

          • Opowieści z żołnierskiego plecaka - wycieczka

            18.05.2026

            Opowieści z żołnierskiego plecaka - to temat warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas 1-3 spl i 3-4 spu w Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas zajęć dzieciaki poznały wyposażenie żołnierzy z różnych epok historycznych. Odkrywali zawartość żołnierskich plecaków, dotykając przedmiotów, odczytując listy i przeglądając zdjęcia czy inne pamiątki. Na tej podstawie mieli możliwość wczuć się w historię nieznanego żołnierza – poznać jego prywatne życie i uczucia. Zajęcia zakończyły się osobistym akcentem: każdy uczestnik stworzył techniką linorytu pocztówkę, podobną do tych które żołnierze wysyłali rodzinie z pola bitwy. Wszyscy uczniowie zaopatrzyli się też w muzealne pamiątki: żołnierską przypinkę i gazetę.

            Zwieńczeniem wycieczki był posiłek w McDonaldzie, na co dzieci czekały z niecierpliwością

          • Spotkanie w bibliotece

            18.05.2026

            Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy VI - VIII spu odwiedzili Filię Biblioteczną, gdzie uczestniczyli w kreatywnych warsztatach plastycznych.

            Podczas spotkania uczniowie z zaangażowaniem i pomysłowością tworzyli lampiony ze szklanych słoików. Do ich wykonania wykorzystali przybory plastyczne oraz różnorodne ozdoby. Powstały piękne i oryginalne prace.

            Wizyta była również okazją do rozmów o książkach i bibliotece. Uczniowie dowiedzieli się, jak można zapisać się do biblioteki oraz jak właściwie dbać o książki, aby mogły służyć czytelnikom przez długi czas. 

            Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechu oraz twórczej energii. Dziękujemy pracownikom biblioteki za ciepłe przyjęcie i wspólnie spędzony czas! 

            To już kolejny rok współpracy tej klasy z biblioteką, w ramach której organizowane są różne, wspólne działnia. 

          • Razem po godność: Relacja z wyjazdu do Białegostoku

            11.05.2026

            W dniu 5 maja 2026 roku uczniowie naszych klas przysposabiających do pracy pod opieką pani Doroty i pani Kasi wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku. Był to dzień pełen emocji, integracji i manifestowania radosnej obecności w przestrzeni publicznej.

            Nasza delegacja dołączyła do licznego korowodu osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Przemarsz ulicami Białegostoku był głośny, kolorowy i pełen uśmiechów, przypominając wszystkim mieszkańcom o tym, jak ważny jest wzajemny szacunek i równe prawa dla każdego człowieka.

            Po zakończeniu marszu na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Podziwialiśmy stoiska z unikalnymi wyrobami uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Stowarzyszeń. Precyzja wykonania tych przedmiotów zrobiła na nas ogromne wrażenie!

            Nie mogło zabraknąć pamiątek! Uczniowie chętnie pozowali na profesjonalnej ściance do zdjęć oraz robili sobie fotografie z białym misiem. Organizatorzy zadbali o regenerację sił. Gorący bigos, sycąca grochówka oraz domowe ciasta i ciasteczka smakowały wybornie na świeżym powietrzu.

            Zwieńczeniem dnia był niezwykle poruszający koncert. Występy artystyczne osób z niepełnosprawnościami udowodniły, że pasja i talent nie znają barier. Piękne interpretacje utworów i szczerość płynąca ze sceny wywołały u wielu z nas łzy wzruszenia i stały się powodem do ogromnej dumy.

            Wyjazd był dla naszych uczniów nie tylko lekcją aktywności obywatelskiej, ale przede wszystkim czasem budowania wspólnoty i wiary we własne możliwości. Wróciliśmy do Ośrodka zmęczeni, ale z głowami pełnymi pięknych wspomnień

          • Nowoczesne narzędzia, nowe możliwości

            07.05.2026

            Ministerstwo Cyfryzacji oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy realizują przedsięwzięcie Nowe komputery przenośne (laptopy i laptopy przeglądarkowe)
            oraz tablety do dyspozycji uczniów.

            W dobie nieustannego postępu technologicznego, dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego to już nie przywilej, a konieczność. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce otrzymali nowe laptopy, które są nieocenioną pomocą w codziennej nauce i rozwijaniu pasji. Sprzęt został pozyskany dzięki zawartej umowie pomiędzy organem prowadzącym szkołę Powiatem Sokólskim, a Skarbem Państwa – Ministrem Cyfryzacji. To bardzo ważny gest, szczególnie, że wsparcie trafiło do różnych typów placówek: 10 laptopów otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej i 10 do uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Branżowej.

            Przekazanie sprzętu to dowód na to, że organ prowadzący doskonale rozumie potrzeby młodego pokolenia i stawia na rozwój lokalnej oświaty. To dla nas ogromne wsparcie. Dzięki nowym laptopom zajęcia stały się bardziej interaktywne, a nauczyciele zyskali narzędzie do prowadzenia lekcji w sposób nowoczesny i angażujący. Cieszymy się, że powiat inwestuje w „najcenniejszy kapitał” – naszych uczniów.

          • Uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            05.05.2026

            Uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego . Następnie uczniowie zaprezentowali starannie przygotowaną część artystyczną, która ukazywała wydarzenia z 1791 roku, kiedy to na sejmie czteroletnim uchwalono pierwszą w Europie nowoczesną Konstytucję. Aktorzy wcielili się w rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja i posłów.

            Grupa taneczna zaprezentowała taniec z biało-czerwonymi szarfami, a starsi uczniowie wystąpili z tańcem narodowym - Polonezem.

            Na koniec wszyscy zgromadzeni wspólnie zaśpiewali wzruszającą piosenkę "Jestem Polką i Polakiem".

            Całość wydarzenia przebiegła w biało-czerwonych barwach, podkreślających patriotyczny charakter uroczystości

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

            Organizatorki: Katarzyna Dylewska, Urszula Joszczyk, Edyta Kondrat.

          • „Góra Grosza 2026”

            05.05.2026

            Po raz kolejny uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce udowodnili,

            że nie ma rzeczy niemożliwych. Wszystko to za sprawą ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Choć pojedynczy grosik, może wydawać się mało znaczący, to zebrany w setkach i tysiącach tworzy wielką siłę. Celem akcji jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Dla naszych uczniów była to doskonała lekcja tego, że każdy może stać się darczyńcą. W zbiórkę zaangażowali się wszyscy: od najmłodszych wychowanków, przez uczniów szkoły branżowej, aż po nauczycieli i pracowników placówki. Zebrana kwota to 305 zł 21 gr

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za każdy przyniesiony grosik.

            Organizatorzy akcji w ośrodku: Marta Emich, Marta Kawrygo-Leonowicz, Magdalena Słyż

          • Konkurs Piosenki i Tańca "Śpiewać każdy może..."

            05.05.2026

            Już po raz 29 w SOSW w Sokółce odbył się Konkurs Piosenki i Tańca "Śpiewać każdy może..." pomysłodawcą i organizatorem, którego jest Pani Dyrektor Elżbieta Szomko. Konkurs z roku na rok przyciąga coraz większą ilość uczestników, jest bardzo wyczekiwany i lubiany przez uczniów.Daje poczucie sukcesu naszym uczniom. Ma charakter muzyczno- taneczny. W tegorocznym konkursie wzięło udział około 50 uczestników, których oceniało jury w składzie Elżbieta Szomko, Beata Tur i Urszula Joszczyk.Przyznano 3 równorzędne pierwsze miejsca: Nadii, Konradowi, Szymonowi.

            Wyróżniono zespół muzyczno- taneczny

            " Popraw się".

            Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor nagrodzono wszystkich uczestników konkursu jak również udzielającą się publiczność płytami muzycznym , zwycięzcy otrzymali kryształowe kule. Za rok widzimy się na 30 jubileuszowym wydaniu konkursu, Pani Dyrektor obiecała nam niespodziankę.

          • Wyjście ze Sztandarem na obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            05.05.2026

            3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję Rzeczypospolitej - jeden z najważniejszych dokumentów w polskiej historii, ale również i światowej. Uchwalono ją w trakcie obrad Sejmu Wielkiego. Wprowadzała m.in. trójpodział władzy, znosiła "liberum veto" i wolną elekcję.

            Z okazji dzisiejszego święta - 235 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, poczet sztandarowy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce wziął udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji naszej Ojczyzny

            Po mszy przemaszerowano w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiło uroczyste złożenie wieńców przez przedstawicieli różnych delegacji.

            To ważny dzień, w którym wspólnie oddaliśmy hołd historii i wartościom, które kształtują naszą tożsamość narodową

            Dziękujemy: Gabrysi, Norbertowi, Nadii, Milenie i Szymonowi za godne reprezentowanie naszej placówki.

            Nauczycielki: Urszula Joszczyk i Edyta Kondrat.

          • Spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Prządką

            05.05.2026

            W naszej szkole, we wtorek 28 kwietnia, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Prządką. Autorka przedstawiła swoją książkę pt. "Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane". Opowiadała ona o przygodach Mii oraz nieustraszonego kota Pesto. Pani Małgosia pochodzi z Sokółki, tym milej było ją nam gościć książce poruszane są tematy agresji i odwagi. Bohaterowie pokazują, że można pokonać swoje słabości dzięki ogromnej sile przyjaźni. Dodatkową atrakcję były zrobione na szydełku Mia i kot Pesto, które wzbudzały ogromne zainteresowanie. Pani Małgosia przeprowadziła mini warsztaty na temat emocji i empatii. Uczniowie bardzo aktywnie i chętnie brali udział w omawianiu scenek, odkrywaniu co czują inni. Autorka przekazała książkę ,,Mia, kot Pesto i ucieczka w nieznane” do naszej biblioteki, , więc nasi czytelnicy będą mogli je wypożyczyć i bliżej poznać świat i przygody tytułowej bohaterki. Dzięki świetnemu kontaktowi z młodymi czytelnikami spotkanie miało bardzo sympatyczny charakter. Było to spotkanie pełne literackich emocji, mądrych refleksji i świetnej energii. Pani Małgorzato, dziękujemy za poświęcony czas i za to, że Pani książki pozwalają nam przenosić się w inne światy.

          • Wizyta gości z Białegostoku – dzień pełen integracji i wspólnych doświadczeń.

            05.05.2026

            W naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć młodzież oraz opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Białymstoku. Spotkanie miało na celu integrację młodzieży, wzajemne poznanie się oraz zapoznanie gości z funkcjonowaniem naszej placówki.

            Wizytę rozpoczęto od powitania przybyłych gości, po czym zaproszono ich na spotkanie z Panią Dyrektor oraz Panią Wicedyrektor, aby mogli się oficjalnie przywitać i rozpocząć wizytę. Był to ważny moment, podkreślający rangę spotkania oraz budowanie współpracy między placówkami.

            Następnie młodzież została zaproszona do udziału w próbach przygotowywanych z okazji uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja. Goście z dużym zainteresowaniem obserwowali przygotowania i mogli poczuć atmosferę zbliżającego się święta.

            Kolejnym punktem programu było zwiedzanie szkoły oraz internatu. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda codzienne życie w naszej placówce. Dziewczyny były zachwycone – towarzyszyło im wiele pozytywnych emocji i ciekawość.

            Na zakończenie dnia udano się na wspólne ognisko, podczas którego odbyły się zabawy integracyjne oraz zajęcia taktyczne. Był to czas sprzyjający nawiązywaniu relacji, wspólnej zabawie i zdobywaniu nowych doświadczeń.

            Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie, wspólnie spędzony czas oraz upominki.