Aktualności

          • Poznajemy Podlaskie – Drohiczyn i Ziołowy Zakątek

            04.06.2026

            W ramach programu „Poznajemy Podlaskie” uczniowie klas przysposabiających do pracy uczestniczyli w wycieczce do Drohiczyna oraz Ziołowego Zakątka.

            Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania Wystawy Starych Motocykli w Drohiczynie, mieszczącej się w Nadbużańskim Parku Historyczno-Kulturowym. Uczniowie mieli okazję zobaczyć ponad 50 zabytkowych eksponatów pochodzących z Polski i różnych krajów Europy.

            W Drohiczynie wspięliśmy się na Górę Zamkową – punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na dolinę Bugu i okolice miasta. Odbył się także spacer i przejazd Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego, podczas którego uczestnicy poznawali historię oraz walory turystyczne regionu.

            W trakcie pobytu odwiedziliśmy także Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Puszczyk” –w którym mogliśmy zobaczyć multimedialną wystawę poświęconą nadbużańskiej przyrodzie.

            Po przyjeździe do Ziołowego Zakątka uczniowie wzięli udział w warsztatach ziołowych „Herbaty ziołowo-owocowe”. Każdy uczestnik miał możliwość samodzielnego przygotowania własnej kompozycji herbaty z udostępnionych ziół i owoców, którą następnie zabrał ze sobą do domu.

            Na terenie Ziołowego Zakątka uczestnicy mieli również okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek – XVII-wieczny drewniany kościół, który został zrekonstruowany wraz z ziołowym ogrodem biblijnym.

            Spacerowaliśmy również po tutejszym ogrodzie botanicznym, w którym zaskakuje ilość zakamarków i wąskich leśnych ścieżek, wokół których rozkwitają piękne, rzadkie rośliny. Ogród zachwyca różnorodnością roślin oraz wyjątkowym aromatem. Następnie zjedliśmy obiad w lokalnej karczmie, co stanowiło miły moment odpoczynku i wspólnej integracji. Zarówno spacer po ogrodzie, jak i udział w warsztatach ziołowych były doskonałym uzupełnieniem całej wycieczki, łącząc edukację przyrodniczą z praktycznym doświadczeniem oraz integracją uczniów.

            Tę wspaniałą wyprawę zawdzięczamy Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która sfinansowała naszą wycieczkę. Dzięki udzielonemu wsparciu uczestnicy mogli poznać piękno nieznanych dotąd zakątków Podlasia oraz wziąć udział w interesujących atrakcjach. Dzięki Państwu wycieczka przyniosła wiele niezapomnianych chwil pełnych edukacji, integracji i radości.

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę!”

            02.06.2026

            Nasi uczniowie z kl. 4-5-6 SPL i 7-8 SPL pod opieką p. Katarzyny Zalewskiej pomyślnie zakończyli udział w III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!”. Głównym założeniem tej inicjatywy jest utrwalenie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów, a także tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności, rozwijania naturalnej kreatywności oraz doskonalenia swobodnej wypowiedzi i naturalnego wyrażania odczuć. W ramach projektu uczniowie zrealizowali sześć zadań, rozpoczynając od oficjalnego zgłoszenia, poprzez uwspółcześnienie fraszki Jana Kochanowskiego w formie wiadomości SMS w zadaniu „Ale lipa!” oraz utrwalającą wiedzę grę „Prawda czy błąd” związaną z „Akademią pana Kleksa”. Uczniowie zmagali się również z trudnymi łamańcami językowymi z okazji Dnia Języka Ojczystego, stworzyli literackie wizytówki bohaterów „Kamieni na szaniec” i rozwijali wyobraźnię w zadaniu „Zaprojektuj swoją planetę”, a całe przedsięwzięcie zostało zwieńczone otrzymaniem oficjalnego certyfikatu uczestnictwa za udział w projekcie i promowanie języka ojczystego oraz historii Polski poprzez kreatywną zabawę.

          • Dzień Rodziny

            24.06.2026

            „Z rodziną życie cudne, choć czasem masz już dość. Nie bywa ono nudne, tu szybko mija złość.

            Rodzina to buziaki, niekiedy też i łza.Gdy troski Cię dopadną – rodzina radę da.

            Gdy w życiu trudne chwile, na plecach czujesz garb- pamiętaj wtedy o tym: Rodzina to Twój skarb”

            W dn. 29.05.2026 r. cała społeczność Ośrodka wspólnie świętowała Dzień Rodziny. Uroczystość zorganizowali wychowawcy klas i internatu SOSW wspólnie z wychowankami.

            Na wspólne świętowanie zebrała się cała społeczność Ośrodka: kadra, wychowankowie oraz główni goście- zaproszeni rodzice. Prowadzący imprezę uczniowie- Milena i Sebastian uroczyście powitali wszystkich zebranych zapraszając do obejrzenia przygotowanej części artystycznej, wspólnej zabawy, świętowania i do spróbowania smakołyków przygotowanych przez kuchnię Ośrodka oraz słodkiego poczęstunku, przygotowanego przez wychowanków pod czujnym okiem wychowawców klas i grup internackich. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Dyrekcji Ośrodka a następnie części artystycznej- montażu słowno- muzycznego, występu wokalnego i pokazu tańców.

            Nie zabrakło również okazji do wspólnej zabawy i rywalizacji rodziców, chętni i odważni mogli spróbować swych sił w różnorodnych konkurencjach np bicie piany, slalom z tacą i w zawodach sportowych. Dodatkowo zebrani mogli skorzystać z takich atrakcji jak: malowanie plakatu z hasłem ,, Rodzina'', zabawy w kąciku sensoryczno- konstrukcyjnym, pozytywnych emocji, malowania twarzy i tatuaży. Ponadto mogli samodzielnie wykonać balonowe figury, owocowe szaszłyki oraz spróbować pysznej waty cukrowej i popcornu.

            Dzisiejsza impreza była dobrą okazją do promowania zdrowego stylu życia bez palenia tytoniu. Szkolny Zespół Profilaktyczny przygotował z tej okazji zadania i konkurencje dla społeczności Ośrodka.

            Każdy Rodzic został również obdarowany pamiątkowym upominkiem wykonanym przez jego pociechę w formie gipsowego aniołka na szczęście.

            Te wspólnie spędzone miłe chwile na długo pozostaną w pamięci nas wszystkich za rok spotkamy się znowu by wspólnie świętować Dzień Rodziny. oprac:: Beata Boguszewska, Małgorzata Hołownia- Iwanow

          • Narzędzia stolarskie w praktyce – rozwijamy umiejętności dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”

            24.06.2026

            Program „Laboratoria Przyszłości” umożliwił naszej szkole wzbogacenie bazy dydaktycznej o nowoczesne wyposażenie, które wspiera rozwój praktycznych umiejętności uczniów. W ramach programu szkoła otrzymała dotację w wysokości 30 000 zł. Za pozyskane środki zakupiono między innymi narzędzia stolarskie, drukarkę 3D, wyposażenie pracowni technicznej oraz wyposażenie pracowni krawieckiej. Nowy sprzęt pozwala prowadzić atrakcyjne zajęcia rozwijające kreatywność, samodzielność i zainteresowania techniczne uczniów.

            Podczas zajęć edukacji technicznej uczniowie mają możliwość poznawania zasad bezpiecznej pracy z narzędziami stolarskimi oraz zdobywania doświadczeń poprzez wykonywanie praktycznych zadań. Uczą się rozpoznawania narzędzi, dokonywania pomiarów, planowania kolejnych etapów pracy oraz obróbki drewna. Dzięki temu wiedza teoretyczna zostaje połączona z działaniem, co sprawia, że proces nauki staje się bardziej angażujący i efektywny.

            Jednym z celów wykorzystania narzędzi stolarskich jest rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz precyzji wykonywanych czynności. Praca z drewnem wymaga cierpliwości, dokładności i koncentracji, dlatego zajęcia te pozytywnie wpływają również na rozwój cech niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu. Uczniowie uczą się odpowiedzialności za powierzone zadania, właściwej organizacji miejsca pracy oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

            Szczególną wartością zajęć jest możliwość tworzenia własnych projektów. W bieżącym roku szkolnym uczniowie wykonali drewniane domki dla swoich mam. Praca nad tym projektem dostarczyła im wiele radości i satysfakcji. Samodzielne wykonanie upominku pozwoliło doświadczyć sukcesu oraz przekonać się, że dzięki zaangażowaniu i wytrwałości można stworzyć estetyczny i wartościowy przedmiot.

            Wykorzystanie narzędzi stolarskich sprzyja również rozwijaniu kreatywności i wyobraźni przestrzennej. Uczniowie uczą się planować swoje działania, rozwiązywać pojawiające się problemy oraz współpracować z innymi. Zdobywane podczas zajęć umiejętności mogą okazać się przydatne zarówno w dalszej edukacji, jak i w życiu codziennym.

            Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” szkoła zyskała nowoczesne wyposażenie, które umożliwia prowadzenie ciekawych i wartościowych zajęć. Uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, zdobywać praktyczne doświadczenia oraz odkrywać własne możliwości. Nauka poprzez działanie sprawia, że chętniej podejmują nowe wyzwania i z większym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach.#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosc

          • Podsumowanie projektu Erasmus+ – zagraniczne praktyki zawodowe we Włoszech

            08.06.2026

            Zakończyliśmy realizację kolejnego projektu mobilności zawodowej w ramach programu Erasmus+, dzięki któremu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych we Włoszech. Był to czas intensywnej nauki, zdobywania nowych doświadczeń oraz rozwijania kompetencji zawodowych i osobistych.

            Podczas praktyk uczniowie doskonalili umiejętności związane z przygotowywaniem potraw, doborem produktów spożywczych, obróbką termiczną, oceną świeżości produktów oraz wydawaniem posiłków zgodnie z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa i higieny pracy. Uczestnicy poznali również organizację pracy w zagranicznych zakładach gastronomicznych oraz nowoczesne rozwiązania stosowane w branży. Niezwykle ważnym elementem projektu było rozwijanie kompetencji językowych. Codzienny kontakt z pracownikami i klientami pozwolił uczestnikom przełamać bariery komunikacyjne oraz wzbogacić słownictwo zawodowe w języku obcym. Uczniowie zdobyli także cenne doświadczenia w pracy zespołowej, odpowiedzialności za wykonywane zadania oraz samodzielności.

            Pobyt we Włoszech był również okazją do poznania kultury, tradycji i historii kraju. W czasie wolnym uczestnicy odwiedzali lokalne atrakcje turystyczne, poznawali zwyczaje mieszkańców oraz odkrywali regionalną kuchnię.

            Projekt Erasmus+ przyczynił się do podniesienia kwalifikacji zawodowych uczestników, zwiększenia ich pewności siebie oraz przygotowania do przyszłej kariery zawodowej na europejskim rynku pracy.

            Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, a partnerom projektu za profesjonalne przygotowanie praktyk i opiekę podczas pobytu. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia będą inspiracją do dalszego rozwoju i realizacji kolejnych międzynarodowych przedsięwzięć.

             

          • Etap wojewódzki konkursu „Bezpiecznie na dwóch kółkach”

            27.05.2026

            „Bezpiecznie na dwóch kółkach” - takie hasło przyświecało konkursowi plastycznemu dla szkół ponadpodstawowych z województwa podlaskiego. Organizatorem konkursu był Poseł na Sejm RP Krzysztof Truskolaski i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku. Celem konkursu było promowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz zwiększenie świadomości młodzieży na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu billboardu promującego bezpieczeństwo użytkowników pojazdów dwukołowych.

            Na początku kwietnia informowaliśmy o wynikach etapu szkolnego tego konkursu. Etap wojewódzki rozstrzygnięto w maju. Spośród wielu prac przygotowanych przez uczniów z całego regionu prace uczniów SOSW zostały docenione. Nasi uczniowie drużynowo zdobyli wyróżnienie a uczennica Branżowej Szkoły I stopnia - Natalia Kowejsza została laureatką III miejsca. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody a zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali również kaski ufundowane przez polskiego kierowcę rajdowego - Jarosława Kazberuka. Wyróżnione i nagrodzone prace powstały pod kierunkiem nauczycieli - Lili Zajkowskiej i Ewy Wińskiej. Gala finałową konkursu odbyła się 25.05.2026 r. w białostockich „Spodkach” z udziałem marszałka województwa podlaskiego Łukasza Prokoryma.

          • XIV Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”

            27.05.2026

            20 maja w Siemiatyczach odbyła się XIV Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy Razem”. Wydarzenie połączono z tradycyjnym Marszem Godności Osób Niepełnosprawnych, który przeszedł ulicami miasta. Celem spartakiady była przede wszystkim integracja, wspólna zabawa oraz promowanie postawy fair play. W spartakiadzie uczestniczyli podopieczni placówek specjalnych z województw podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. W wydarzeniu udział wzięli również uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce. Naszą placówkę reprezentowało 11 uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w konkurencjach m.in. w rzutach do celu, wyścigach sprawnościowych, konkurencjach z piłkami oraz zadaniach zręcznościowych i integracyjnych. Wyjazd był okazją do aktywnego spędzenia czasu, nawiązania nowych znajomości oraz przeżycia wielu pozytywnych emocji. Atmosfera wydarzenia była pełna radości, życzliwości i wzajemnego wsparcia.

            Opiekunowie: U. Joszczyk, P. Witulska

          • X Wojewódzki Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

            25.05.2026

             

            Dnia 19 maja sześcioro uczniów z naszej szkoły: Milena O., Amelia F., Xawery R., Justyna K., Dawid F., Krzysztof S. pod opieką p. M. Januszkiewicz i p. M. Winnickiego uczestniczyło w IX Wojewódzkim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, organizowanym przez ZS NR 16 w Białymstoku pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku. Celem Turnieju była popularyzacja wśród młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Młodzież wzięła udział w czterech konkurencjach, tj.: jazda rowerem po torze sprawnościowym, przejazd rowerem po miasteczku ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, test ze znajomości przepisów ruchu drogowego. W kategorii szkół podstawowych uczniowie naszej szkoły zajęli drużynowo III miejsce, natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych miejsce II. Serdecznie gratulujemy!!

          • IV Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych

            25.05.2026

            21 maja 2026 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce odbył się IV Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sokółce. Patronem strategicznym tego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku, dzięki któremu mogła odbyć się nasza impreza sportowa.

            W turnieju udział wzięło jedenaście drużyn z województwa podlaskiego:

            SOSW SOKÓŁKA ,SOSW BIAŁYSTOK, ZSS SIEMIATYCZE, SOSW DŁUGOBÓRZ ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 16, ZSS BIELSK PODLASKI, SP JANOWSZCZYZNA , NTSP  BAJKA SUWAŁKI, SOSW NR 1 SUWAŁKI, ZPSW BIAŁYSTOK, SP NR 3HAJNÓWKA,

            a w wydarzeniu uczestniczyło ponad 150 osób. Rozgrywki sędziował Grzegorz Maklal nauczyciel wychowania fizycznego z Szkoły Podstawowej w Janowszczyźnie. Oficjalnego otwarcia dokonali dyrektor SOSW Elżbieta Szomko oraz wicedyrektor SOSW Beata Tur motywując i zachęcając do gry.

            Zwycięzcą turnieju został Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Białymstoku, drugie Zespół Szkół nr 16 w Białymstoku a trzecie Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Suwałkach.

            Wszystkim drużynom, opiekunom dziękujemy, że byliście z Nami. Jest nam niesamowicie miło, że usłyszeliśmy od Was moc wspaniałych słów, że bawiliście się z Nami równie dobrze i na pewno odwiedzicie nas w przyszłości. Dla Nas jest to bardzo ważna część integracji, wspólnoty i świadomości że razem możemy wszystko.

            Dziękujemy Panu Piotrowi Rećko za wsparcie, za to że jest Pan częścią Naszej społeczności. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia. Oczywiście dziękujemy naszym kibicom, którzy zagrzewali do walki i dodawali otuchy wszystkim zawodnikom. Podziękowania z Naszych serc płyną również do Pani Dyrektor Elżbiety Szomko, która jest naszym mentorem, zawsze jest z Nami,  i bez której nie zrobilibyśmy wielkich rzeczy. Podziękowania płyną również Pani Ewie Wińskiej za ogromną pomoc i wsparcie.

            Organizatorzy - Julita Nelke, Zenon Muszyński, Dorota Kozaczyńska

          • Wycieczka na Wigry

            25.05.2026

            7 maja uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce na Wigry – jedno z najpiękniejszych miejsc na Podlasiu. Pogoda nam dopisała, a cały dzień był pełen atrakcji, pięknych widoków i ciekawych doświadczeń. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przejazdu kolejką wąskotorową po Wigierskim Parku Krajobrazowym. Podczas podróży mogliśmy podziwiać malownicze krajobrazy, lasy oraz jeziora, które zachwycały swoim spokojem i naturalnym pięknem. Przewodnik opowiadał nam o przyrodzie i historii tego regionu, dzięki czemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Po przejażdżce udaliśmy się na obiad z kuchnią regionalną. Mieliśmy okazję spróbować tradycyjnych potraw charakterystycznych dla tego regionu. Smaczne dania i miła atmosfera sprawiły, że wszyscy byli bardzo zadowoleni.  Kolejnym punktem programu był rejs łodzią ze szklanym dnem po jeziorze Wigry. Była to niezwykła atrakcja, ponieważ mogliśmy obserwować podwodny świat jeziora. Podczas rejsu uczestniczyliśmy również w warsztatach edukacyjnych, podczas których poznaliśmy ciekawostki dotyczące przyrody i życia wodnych organizmów oraz zwiedzaliśmy Muzeum Wigier w Starym Folwarku, który zrobił na nas imponujące wrażenie. Na zakończenie wycieczki wybraliśmy się na spacer do Klasztoru Kamedułów w Wigrach. To wyjątkowe miejsce zachwyciło nas swoją architekturą, historią oraz pięknym położeniem nad jeziorem. Spacer był doskonałą okazją do odpoczynku i podziwiania niezwykłych widoków.

            Serdecznie dziękujemy Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej za dofinansowanie naszej wycieczki. Dzięki udzielonemu wsparciu uczestnicy mogli poznać piękno Wigierskiego Parku Krajobrazowego, wziąć udział w wielu ciekawych atrakcjach oraz spędzić wspólnie niezapomniany czas. Wyrażamy wdzięczność za zaangażowanie w promocję turystyki i wspieranie inicjatyw umożliwiających odkrywanie walorów przyrodniczych oraz kulturowych regionu. Dzięki Państwa pomocy wycieczka stała się wyjątkowym wydarzeniem pełnym radości, edukacji i pięknych wspomnień.

          • Konkurs plastyczny pt: „Piękna nasza Polska cała”

            21.05.2026

            Dnia 19 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt: „Piękna nasza Polska cała” . W szkolnym etapie XIII Ogólnopolskiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez p. S. Szomko i p. M. Grusznis wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej. Na konkurs łącznie wpłynęło 5 prac plastycznych, które były oceniane zgodnie z wytycznymi określonymi w regulaminie konkursu. Komisja konkursowa w składzie: p.M Michalczuk, p. E.Burak, p. A.Ambrożko wyłoniła następujących laureatów:

            w kategorii I – Szkoła podstawowa, klasy I-III:

            1 miejsce – Zuzanna,  praca wykonana pod opieką p. E. Kondrat

            2 miejsce – Kamil, praca wykonana pod opieką p. U. Joszczyk,

            3 miejsce – Roksana, praca wykonana pod opieką p. U. Joszczyk,

            Wyróżnienie – Natanieli, praca wykonana pod opieką p. U. Joszczyk,

            w kategorii II – Szkoła podstawowa, klasy IV-VI:

            1 miejsce – Agnieszka, praca wykonana pod opieką p. M. Grusznis

            Wszystkie prace zostały wysłane do Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawla II w Bielsku Podlaskim , gdzie w dniu 10.06.2026r. odbędzie się podsumowanie konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej.

          • MEDALOVE TALENT SHOW – pełen emocji finał za nami

            21.05.2026

            MEDALOVE TALENT SHOW – pełen emocji finał za nami! Pod koniec kwietnia 2026 roku w SOSW im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku odbył się finałowy przegląd talentów MEDALOVE TALENT SHOW.Był to wyjątkowy dzień pełen wzruszeń, radości i ogromnej dumy z młodych artystów, którzy zaprezentowali swoje pasje na scenie. Naszą placówkę reprezentowali Xawery i Amelia, którzy zdobyli serca publiczności swoimi występami:

            Amelia zachwyciła interpretacją utworu „Diamonds”Rihanny

            Xawery zaprezentował autorski rapowany utwór pełen energii i emocji.Opiekunami artystycznymi naszych reprezentantów oraz osobami towarzyszącymi im w dniu finału byli Urszula Drewniak i Marcin Winnicki.W wydarzeniu wzięli udział uczniowie i wychowankowie placówek specjalnych z całego województwa podlaskiego. Na scenie pojawiły się m.in. tańce, muzyka na żywo, recytacje, prace plastyczne i wiele innych niezwykłych talentów. Każdy występ poprzedzał krótki film o uczestnikach i ich drodze do finału, co nadało wydarzeniu wyjątkowego klimatu.Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali upominki – zarówno dla siebie, jak i dla swoich szkół. Nasza placówka wzbogaciła się o sprzęt muzyczny – głośnik z mikrofonami, a opiekunowie zostali uhonorowani podziękowaniami za zaangażowanie i wsparcie.To był dzień, który pokazał, że talent, odwaga i pasja nie mają granic

          • „WYBITNI POLACY - TWÓRCY NAUKI, KULTURY I HISTORII” -konkurs plastyczny

            21.05.2026

            „WYBITNI POLACY - TWÓRCY NAUKI, KULTURY I HISTORII”

            Na konkurs wpłynęło 38 prac plastycznych. Komisja oceniała pomysłowość, staranność i zgodność z tematem przewodnim konkursu oraz walory artystyczne, osiągnięte przy użyciu różnych technik.

            Przyznano nagrody w 3 kategoriach wiekowych:

            Klasa I-III SPL i I-III SPU

            1. Jakub 

            2. Konrad 

            3. Karol 

            Klasa IV-VIII SPL i IV-VIII SPU

            1. Małgorzta

            2. Milena

            3. Kornel

            Klasa PDP i BR

            1. Izabela 

            2. Justyna

            3. Kamil 

            Pozostałym artystom przyznano wyróżnienia.

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, a nauczycielom za wsparcie młodych talentów.

            Organizatorki: Edyta Kondrat, Katarzyna Dylewska i Urszula Joszczyk

          • Wielki sukces Patrycji Tur uczennicy SOSW w Sokółce w I Ogólnopolskim Konkursie Umiejętności Kulinarnych „Gotuj z SERcem” w Olsztynie!!!

            18.05.2026

            14 maja 2026r. odbył się etap centralny - finał I Ogólnopolskiego Konkursu Umiejętności Kulinarnych „Gotuj z SERcem” w Olsztynie dla uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy z całej Polski. Wzięło w nim udział 16 drużyn, reprezentujących swoje województwo. Patrycja Tur – uczennica klasy III A PdP reprezentowała województwo podlaskie i została laureatką ogólnopolskiego konkursu kulinarnego zdobywając wyróżnienie!!! Brawo!!! Gratulacje!!! Jej kompozycja kwiatowa z sera, warzyw i wędlin zachwyciła jurorów. Wykonane białe róże z plastrów sera mozzarella i wędliny salami były znakomite i efektowne. Ser żółty gouda stanowił podstawę do kwiatów z pomidorków koktajlowych. Całość dopełniły – szczypiorek, oliwki, kulki mozzarelli i natka pietruszki. Jury doceniło samodzielność i kreatywność Patrycji, smak, estetykę wykonania oraz wiedzę z zakresu wartości odżywczych potrawy. Tytuł laureata, który zdobyła nasza uczennica, to efekt jej systematycznej pracy, zaangażowania, umiejętności, pasji i wiedzy kulinarnej. Do konkursu kulinarnego przygotowywała nauczycielka – p. Bożena Mróz. Był to pierwszy w Polsce konkurs kulinarny wyłącznie dla osób z niepełnosprawnościami. Świetna inicjatywa!!! Młodzież przybyła z różnych zakątków Polski, aby wspólnie przygotowywać potrawy ze zdrowej żywności i produktów regionalnych, zintegrować się, poznać, zaprezentować swoje umiejętności. Wysłuchaliśmy wykładu i prezentacji pracownika naukowego Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uczestniczyliśmy też w uroczystym obiedzie. Powodzenia w zmaganiach konkursowych przesłał wszystkim uczestnikom on-line znany i ceniony kucharz. Przewodniczącą Jury była pani dr hab. Katarzyna Tkacz, prof. UWM z Wydziału Nauki o Żywności UWM w Olsztynie. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. W wydarzeniu wzięła udział pani wiceminister Edukacji Narodowej Izabela Ziętka, przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz reprezentanci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Olsztynie przygotował degustację i ufundował nagrody Laureatom konkursu, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania składamy organizatorom za tak miłe przyjęcie, atmosferę pełną ciepła i życzliwości, jurorom za docenienie wkładu pracy naszej uczennicy i efekt końcowy potrawy, koordynatorowi ogólnopolskiego konkursu – panu Michałowi Śliwińskiemu za bardzo dobrą współpracę, Pani Dyrektor SOSW w Sokółce – Elżbiecie Szomko i Panu Staroście Sokólskiemu – Piotrowi Rećko za zorganizowanie środka transportu, panu Mateuszowi Wierzbickiemu za bezpieczną podróż oraz wszystkim, którzy nam kibicowali i trzymali za nas kciuki. Cieszymy się, że mogłyśmy reprezentować naszą szkołę, powiat sokólski i województwo podlaskie w I Ogólnopolskim Konkursie Umiejętności Kulinarnych. Oprac. Bożena Mróz

          • Opowieści z żołnierskiego plecaka - wycieczka

            18.05.2026

            Opowieści z żołnierskiego plecaka - to temat warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie klas 1-3 spl i 3-4 spu w Muzeum Wojska w Białymstoku. Podczas zajęć dzieciaki poznały wyposażenie żołnierzy z różnych epok historycznych. Odkrywali zawartość żołnierskich plecaków, dotykając przedmiotów, odczytując listy i przeglądając zdjęcia czy inne pamiątki. Na tej podstawie mieli możliwość wczuć się w historię nieznanego żołnierza – poznać jego prywatne życie i uczucia. Zajęcia zakończyły się osobistym akcentem: każdy uczestnik stworzył techniką linorytu pocztówkę, podobną do tych które żołnierze wysyłali rodzinie z pola bitwy. Wszyscy uczniowie zaopatrzyli się też w muzealne pamiątki: żołnierską przypinkę i gazetę.

            Zwieńczeniem wycieczki był posiłek w McDonaldzie, na co dzieci czekały z niecierpliwością

          • Spotkanie w bibliotece

            18.05.2026

            Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy VI - VIII spu odwiedzili Filię Biblioteczną, gdzie uczestniczyli w kreatywnych warsztatach plastycznych.

            Podczas spotkania uczniowie z zaangażowaniem i pomysłowością tworzyli lampiony ze szklanych słoików. Do ich wykonania wykorzystali przybory plastyczne oraz różnorodne ozdoby. Powstały piękne i oryginalne prace.

            Wizyta była również okazją do rozmów o książkach i bibliotece. Uczniowie dowiedzieli się, jak można zapisać się do biblioteki oraz jak właściwie dbać o książki, aby mogły służyć czytelnikom przez długi czas. 

            Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, pełnej uśmiechu oraz twórczej energii. Dziękujemy pracownikom biblioteki za ciepłe przyjęcie i wspólnie spędzony czas! 

            To już kolejny rok współpracy tej klasy z biblioteką, w ramach której organizowane są różne, wspólne działnia. 

          • Razem po godność: Relacja z wyjazdu do Białegostoku

            11.05.2026

            W dniu 5 maja 2026 roku uczniowie naszych klas przysposabiających do pracy pod opieką pani Doroty i pani Kasi wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu – Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku. Był to dzień pełen emocji, integracji i manifestowania radosnej obecności w przestrzeni publicznej.

            Nasza delegacja dołączyła do licznego korowodu osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Przemarsz ulicami Białegostoku był głośny, kolorowy i pełen uśmiechów, przypominając wszystkim mieszkańcom o tym, jak ważny jest wzajemny szacunek i równe prawa dla każdego człowieka.

            Po zakończeniu marszu na uczestników czekało mnóstwo atrakcji. Podziwialiśmy stoiska z unikalnymi wyrobami uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Stowarzyszeń. Precyzja wykonania tych przedmiotów zrobiła na nas ogromne wrażenie!

            Nie mogło zabraknąć pamiątek! Uczniowie chętnie pozowali na profesjonalnej ściance do zdjęć oraz robili sobie fotografie z białym misiem. Organizatorzy zadbali o regenerację sił. Gorący bigos, sycąca grochówka oraz domowe ciasta i ciasteczka smakowały wybornie na świeżym powietrzu.

            Zwieńczeniem dnia był niezwykle poruszający koncert. Występy artystyczne osób z niepełnosprawnościami udowodniły, że pasja i talent nie znają barier. Piękne interpretacje utworów i szczerość płynąca ze sceny wywołały u wielu z nas łzy wzruszenia i stały się powodem do ogromnej dumy.

            Wyjazd był dla naszych uczniów nie tylko lekcją aktywności obywatelskiej, ale przede wszystkim czasem budowania wspólnoty i wiary we własne możliwości. Wróciliśmy do Ośrodka zmęczeni, ale z głowami pełnymi pięknych wspomnień

          • Nowoczesne narzędzia, nowe możliwości

            07.05.2026

            Ministerstwo Cyfryzacji oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy realizują przedsięwzięcie Nowe komputery przenośne (laptopy i laptopy przeglądarkowe)
            oraz tablety do dyspozycji uczniów.

            W dobie nieustannego postępu technologicznego, dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego to już nie przywilej, a konieczność. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Starosty Sokólskiego Piotra Rećko, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce otrzymali nowe laptopy, które są nieocenioną pomocą w codziennej nauce i rozwijaniu pasji. Sprzęt został pozyskany dzięki zawartej umowie pomiędzy organem prowadzącym szkołę Powiatem Sokólskim, a Skarbem Państwa – Ministrem Cyfryzacji. To bardzo ważny gest, szczególnie, że wsparcie trafiło do różnych typów placówek: 10 laptopów otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej i 10 do uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz Szkoły Branżowej.

            Przekazanie sprzętu to dowód na to, że organ prowadzący doskonale rozumie potrzeby młodego pokolenia i stawia na rozwój lokalnej oświaty. To dla nas ogromne wsparcie. Dzięki nowym laptopom zajęcia stały się bardziej interaktywne, a nauczyciele zyskali narzędzie do prowadzenia lekcji w sposób nowoczesny i angażujący. Cieszymy się, że powiat inwestuje w „najcenniejszy kapitał” – naszych uczniów.

          • Uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            05.05.2026

            Uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego . Następnie uczniowie zaprezentowali starannie przygotowaną część artystyczną, która ukazywała wydarzenia z 1791 roku, kiedy to na sejmie czteroletnim uchwalono pierwszą w Europie nowoczesną Konstytucję. Aktorzy wcielili się w rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja i posłów.

            Grupa taneczna zaprezentowała taniec z biało-czerwonymi szarfami, a starsi uczniowie wystąpili z tańcem narodowym - Polonezem.

            Na koniec wszyscy zgromadzeni wspólnie zaśpiewali wzruszającą piosenkę "Jestem Polką i Polakiem".

            Całość wydarzenia przebiegła w biało-czerwonych barwach, podkreślających patriotyczny charakter uroczystości

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

            Organizatorki: Katarzyna Dylewska, Urszula Joszczyk, Edyta Kondrat.